Většina z nás sní o tom, že jednou něco pěkného zdědí – majetek, peníze, firmu. Realita bývá ovšem o dost pesimističtější a málokdo má to štěstí, že se stane zámožným dědicem. Může se vám ale přihodit i opak – stanete se dědicem, ale buď o to z osobních důvodů nestojíte, nebo byste třeba zdědili jen samé dluhy. Proto je tu možnost zřeknutí se dědictví.

Zdědit můžete velký majetek - nebo také jen dluhy. Jak se dá dědictví odmítnout?

Obvykle se počítá s tím, že když něco zdědíte, přijmete to. Můžete mít ale řadu různých důvodů, proč své dědictví odmítnout. Možná jste se se zůstavitelem za jeho života nepohodli, možná o majetek nestojíte. A nebo vám přenechává jen samé dluhy, protože nic jiného neměl – i když jste o tom za jeho života možná neměli tušení. Proto máte právo dědictví se zřeknout.

Nový zákoník

O dědictví velmi obsáhle pojednává nový občanský zákoník, kde se o tomto tématu vše potřebné dočtete v paragrafech 1475 až 1720. Kromě toho, jak se dědicem můžete stát, i když třeba se zůstavitelem nejste nijak spřízněni, se tu dočtete i to, jak se nechtěného dědictví zbavit.

Zřeknutí se za života

Smlouva od notáře

Možné dědictví můžete odmítnout ještě za zůstavitelova života. Je třeba uzavřít k tomu speciální smlouvu, kterou s vámi a zůstavitelem sepíše notář. V ní jsou zaneseny všechny náležitosti, a jakmile smlouvu sepíšete, nemůžete své rozhodnutí odvolat. To, že dědictví odmítnete, zároveň znamená, že ho nedostanou ani vaši potomci, i když by na něj v jiném případě měli právo. Stejně tak se ale díky smlouvě můžete zřeknout dědictví ve prospěch jiné, konkrétně určené osoby, pokud s tím zůstavitel souhlasí.

Zřeknutí se práva na podíl

Pokud jste nepominutelným dědicem, tedy partnerem či potomkem zůstavitele, můžete se taktéž svého budoucího dědictví vzdát – zřeknout se můžete ale pouze svého povinného dílu. Což znamená, že pokud zůstavitel před smrtí sepíše závěť, jíž majetek odkazuje někomu jinému, nemůžete se pak už domáhat svého zákonného podílu.

Zřeknutí po smrti

Odmítnutí před soudem

Mnohem častěji se lidé pokoušejí vzdát dědictví po smrti zůstavitele, tedy ve chvíli, kdy vědí, co mají zdědit a nesouhlasí s tím. Může jít například o již zmiňované dluhy. Od okamžiku, kdy se o svém dědictví dozvíte, máte přesně měsíc na to, abyste ho odmítli – a musíte tak učinit přímo před soudem. (Pokud žijete v zahraničí, máte na tento úkon ze zákona tři měsíce času.) Pokud tento termín propásnete, vaše právo na vzdání se dědictví zaniká.

Zároveň si nemůžete vybírat, kterou část dědictví přijmete a kterou odmítnete – buď budete dědit vše, co máte, nebo se naopak všeho vzdáte. Pokud jste nepominutelným dědicem, můžete odmítnout vše kromě svého povinného dílu. Stejně tak se při dědickém řízení můžete vzdát svého dědictví ve prospěch jiné osoby, která má také dědit. Tato osoba s tím ale musí souhlasit.

Nesouhlas ze strany soudu

Podstatné je, že soud vaše zřeknutí se dědictví nemusí brát v potaz. To se děje zejména v případech, kdy dědic začne s majetkem zůstavitele již nějakým způsobem nakládat, takže soud z toho vyvodí, že dědictví de facto přijal. Výjimkou je, pokud do skončení dědického řízení činíte jen nezbytná opatření související s majetkem.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.