V současných dnech čelíme jedné z největších krizí za posledních 100 let. Pandemie koronaviru zasáhla naše životy a téměř nic není jako předtím. Velké změny a omezení jsou důsledkem poměrně tvrdých a přísných vládních opatření, která ale mnoho lidí kritizuje. Připadají jim často zbytečně přísná a domnívají se, že škody, způsobené zastavením ekonomiky, budou až příliš vysokou cenou za zpomalení této pandemie.

Lidské životy a zdraví jsou cennější než peníze

Osobně jsem přesvědčený – bez ohledu na moje politické preference – že česká vláda pandemii koronaviru zvládá velmi dobře a opatření, která zavedla, jsou jednoznačně dobrým krokem. Zdraví a životy lidí jsou na prvním místě a jsou důležitější než růst ekonomiky. Ano, opatření jsou dost tvrdá a mnoha lidem přinesou velké finanční ztráty, žádné peníze ale nemohou nahradit lidský život. Myslím si tedy, že vláda (potažmo parlament) dělají dobře a krizi zvládají velmi úspěšně.

Covid 19

Vládní opatření se zatím ukazují jako účinná – růst nakažených není moc vysoký

Jednou věcí je subjektivní názor, druhou jsou prokazatelná čísla. A ta hovoří zcela jasně – oproti jiným (zejména západním) zemím v Evropě máme výrazně nižší počet nakažených, resp. především nižší počet nakažených na počet obyvatel. Stejně tak je u nás i nízká smrtnost a za tento vývoj můžeme děkovat právě opatřením, která sice bolí, ale byla zavedena velmi správně. Situace se navíc vyvíjí příznivě a procento nakažených (z počtu testovaných, který se stále zvyšuje) naopak postupně klesá a drží se pod pěti procenty.

Nelze připustit podobný scénář, k jakému došlo např. v Itálii nebo Španělsku

To, co se v současné době děje v Itálii a ve Španělsku, je děsivé a ještě před dvěma měsíci si to asi nikdo z nás neuměl představit. Ve zmíněných zemích nezvládají nápor nakažených a počet mrtvých denně prudce narůstá. Je nesmírně důležité zajistit, aby k něčemu podobnému u nás nemohlo dojít a abychom ochránili zejména ty nejzranitelnější – seniory a osoby se zdravotními potížemi. Dosavadní průběh dává nadějí k mírnému optimismu, nicméně vyhráno ještě zdaleka nemáme. Jsme ale na dobré cestě k tomu, aby se život pomalu, ale jistě vrátil do běžných kolejí.

Česká ekonomika na tom nebyla tak špatně – může si tak podobná opatření dovolit

Jistě – mnoho lidí namítne, že vládní nařízení nás stojí obrovské peníze. Že ekonomické škody budou nedozírné, státní rozpočet spadne do hlubokého deficitu a stoupne nezaměstnanost. To všechno je pravda a tyto argumenty jsou v zásadě správné. Je ale třeba si uvědomit výchozí stav, v němž jsme byli před počátkem koronavirové krize:

  • − stát měl poměrně značné rezervy, které nyní může využít
  • − ekonomika byla ve velmi dobré kondici, takže její pokles u nás nebude tak ničivý
  • − oproti jiným zemím EU máme jen minimální zadluženost
  • nezaměstnanost je u nás nejnižší v EU, takže ani zde není důvod k žádné panice

Dopad na rozpočet sice bude značný, např. důchodů by se ale škrty dotknout neměly

V tuto chvíli už je naprosto jasné, že státní rozpočet na rok 2021 bude v rekordním schodku. Zatím nejvyšší deficit rozpočtu byl v roce 2009, kdy proběhla finanční krize, tentokrát se ale dá předpokládat, že bude ještě vyšší – hovoří se minimálně o schodku 200 miliard. Škrtat výdaje budou muset ministři v celé řadě resortů, hovoří se např. o obraně a dalších, nicméně krize by se nijak neměla dotknout např. důchodů – u nich by valorizace měla proběhnout minimálně v zákonem dané výši (nehledě na to, že příští rok budou volby, takže si vláda těžko může dovolit na této kapitole šetřit). Lidé v krizi navíc mají vždy možnost vzít si půjčku – bezpečný a výhodný úvěr si snadno najdou třeba s pomocí nezávislého srovnávače úvěrů (např. CoolPujcky.cz, nebo PujckyHned.cz).

Zajímavé bude sledovat, jak kroky politiků změní jejich oblibu u voličů

Velmi zajímavé bude v souvislosti s aktuální krizí sledovat průzkumy – jak preferencí stran, tak jednotlivých politických činitelů. V posledním průzkumu, kde lidé hodnotili důvěryhodnost hlavních představitelů, řešících krizi, vyšel jako nejdůvěryhodnější Roman Prymula (ovšem průzkum byl ještě před jeho vyjádřením, že by se populace měla virem promořit) se 40 %, následně Andrej Babiš s 27 % a Jan Hamáček s 15 %.

Ještě aktuálnější je pak průzkum volebních preferencí – v něm si výrazně polepšilo hnutí ANO, které v průzkumu agentury Kantar CZ pro Českou televizi získalo rekordních 34,5 % (tedy nejvíce za posledních 6 let). Piráti a ODS se drží přibližně stále na svém (okolo 14 %), zbylé strany jsou pak na hraně pětiprocentní klauzule pro vstup do sněmovny (ČSSD, TOP 09, STAN, KSČM, SPD a KDU-ČSL, která by měla dokonce jen 4,5 %) – u nich se ale může jednat o statistickou chybu. Je ale třeba zdůraznit, že průzkum probíhal ještě před vyhlášením nouzového stavu – velmi zajímavý tak bude zejména ten další, který už bude více reflektovat, jak nouzový stav ovlivnil aktuální preference lidí.

Zda byla vládní opatření rozumná a jestli nebyly její kroky až moc přísné, dokážeme lépe zhodnotit až s odstupem času. Už v tuto chvíli ale můžeme říct, že díky přísným opatřením se podařilo zamezit tomu, aby u nás došlo k podobné tragédii jako v Itálii, Španělsku a některých dalších zemích. Situace se naštěstí den ode dne lepší, dají se tak očekávat postupná rozvolnění a pomalý návrat k normálnímu životu. Ten sice nepřijde ze dne na den (zejména pokud jde o cestování, kde letos asi budou převažovat dovolené na našem území), nicméně brzy by se měly konečně otevřít i zbylé obchody, restaurace a další zařízení, která už nutně potřebují konečně vydělávat peníze.

Další články z rubriky

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.