Začátky podnikání jsou obvykle poněkud krkolomné. Téměř každý novopečený byznysman dělá spoustu hloupých chyb a je jen na něm, jestli se z nich poučí a získá cenné zkušenosti. Mnohé přešlapy jsou však zbytečnější než ostatní a je vhodné se jim vyvarovat. Seznamte se s nimi dříve, než vás připraví o peníze čas a nervy.

Oddělte podnikání od osobního života

Časová náročnost podnikání je v začátcích o něco větší, ale zavřít se do kanceláře na 24/7 není správné řešení. Především pak pro někoho, kdo má rodinu. Vymezte si dostatek času na osobní život a nedopusťte, aby byznys poškodil vaše vztahy s blízkými.

Nebojte se nových věcí

Zpátečnictví do podnikání nepatří. Dynamické prostředí vyžaduje otevřenost a ochotu k inovacím. Praktický příklad hovoří za vše: moderní CRM řešení je ve všech ohledech lepší než tříštění důležitých informací mezi e-mailovou schránku, dokumenty, papírový diář, poznámky v telefonu a další místa. Kromě centralizace dat nabízí i další výhody – seznámí vás s nimi tento CRM blog.

CRM

Važte si svých zákazníků

Protože právě ti jsou základním kamenem vašeho podnikání. Nezkoušejte na ně žádné triky, může se vám to vymstít. Buďte trpěliví, féroví a nebojte se přiznat chybu. Budování silných vazeb je pro váš byznys tím nejpřínosnějším. Vašim cílem je, aby se klienti rádi vraceli a hovořili o vás v superlativech.

Obklopte se pozitivními lidmi

Přítomnost negativních lidí, tedy těch, kteří vás brzdí, neustále zpochybňují vaše schopnosti a celkově vám berou elán, je (nejen) v byznysu naprosto nežádoucí jev. Podle jedné z teorií je osobnost člověka utvářena pěti nejbližšími lidmi. Dobře si proto vyberte, kým se obklopíte.

Neutrácejte, investujte

I v začátcích podnikání se může dařit a peníze se jen sypou. Berte to jako příležitost k rozumnému investování – rozhodně neutrácejte za zbytečnosti, které nepotřebujete. Naučte se efektivně hospodařit a nezapomínejte na hodnotu peněz, i když je zrovna vaše konto naditější než obvykle.

Další články z rubriky

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.