Plot bereme jako samozřejmost. Každý ho má, je nedílnou součástí všech zahrad, oplocujeme si předzahrádky nebo záhonky, případně si děláme dekorativní oplocení i v rámci našeho pozemku. Jenže když přijde na samotnou stavbu vysněného plotu, zjeví se před námi řada otázek – potřebujeme k němu stavební povolení? Nebo stačí jen ohláška? Nebo nic? A jsou zde nějaká omezení? Podívejme se na tuto problematiku podrobněji, ať v ní máte jednou provždy jasno.

U plotu nejde tolik o výšku, jako spíš o materiál a vlastnická práva.

Začněme nejprve nejvyšší možnou výškou plotu. Nikdo vám nemůže bránit opevnit se za tři metry vysokou zdí, aby vás nerušil hluk z ulice a nesledovali vás zvědavé oči sousedů. To, jak vysoký plot si postavíte, případně z jakého materiálu, záleží jen a jen na vás a nikdo vám v tom nesmí bránit – ani sousedé, kterým se to třeba nemusí líbit. V minulosti byla maximální povolená výška plotu 180 centimetrů, kdy vám stačilo získat na stavebním úřadě pouze územní souhlas, což nebyl žádný problém. Pokud jste chtěli plot vyšší, museli jste už řešit stavební povolení, a to bylo o dost složitější. V současnosti tento limit již neplatí a ve stavebním zákoně se můžete dočíst, že plot je stavba, která nemusí být nikde hlášena.

Výjimkou jsou ovšem situace, kdy by váš nový plot svou výškou či použitým materálem bránil v rozhledu na pozemních komunikacích či svým tvarem a rozsahem narušoval charakter staveb na pozemku a v jeho okolí. Zde je vhodné nejdříve přemýšlet a pak teprve začít stavět, ať si ušetříte zbytečné starosti.

Souhlas sousedů

Výše jsme uvedli, že nemusíte při stavbě plotu brát ohled na názory či nelibost sousedů (například pokud jde o kamenný či jinak neprůhledný vysoký plot mezi dvěma pozemky). Ale přesto je na místě určitá ohleduplnost. V první řadě byste měli mít na zřeteli, že by váš plot neměl být tak vysoký, aby zastiňoval velkou část zahrady sousedů. Tehdy si totiž mohou začít stěžovat plným právem a hnát váš spor až před úřady. Vhodná je tedy předchozí domluva.

A ve druhé řadě, což je podstatnější, nesmíte svou stavbou zasahovat do vlastnických práv jiných lidí. Takže plot nesmíte umisťovat na jiný než svůj pozemek, a pokud se k němu potřebujete dostat z druhé strany, a to ať už kvůli údržbě či stavbě, musíte mít souhlas dotyčných vlastníků pozemku. Stejně tak je vhodné myslet při stavbě na to, že pokud zvolíte nějaký bezúdržbový materiál, budete to mít v budoucnu zase o něco jednoduší, protože sousedi se o váš opadávající plot nejen nebudou chtít starat, ale nebude se jim líbit, když se jim bude rozpadat na zahradu.

Kde najdete detaily

Pokud se chcete detailněji seznámit s podmínkami stavby plotů a hlavně zdí (protože o ploty z průhledných materiálů, pletiv či dřevěných latí tu až tak nejde), můžete se začíst do zákonů. Zaprvé se o zdech na hranicích pozemků dočtete v § 2 odst. 3 stavebního zákona. Pokud vás zajímají požadavky na stavbu plotů a zdí, najdete informace v § 12 odst. 2 vyhl. č. 137/1998 Sb., o obecných technických požadavcích na výstavbu.

V téže vyhlášce pak nepřehlédněte § 16 odst. 1, kde se hovoří o bezpečnosti. A konečně, pokud řešíte, jak daleko smí plot být od hranice pozemku, odpovědi najdete v § 25 odst. 1 vyhlášky č. 501/2006 Sb., o obecných požadavcích na využívání území.

Další články z rubriky

Štítky: , ,
  1. Petra says:

    Dobrý den,prosím chci se zeptat. Máme velice zlé a zavistivé sousedy. Několikrát nás událi kvůli přístavbam na domě,naštěstí vždy jsme vše řešili na přes úřady a ty nám daly za pravdu. Teď jsme si udelali bazén a paní sousedka si stoupne k plotu a vražedně na nás hledí. Je to velice nepříjemné a proto se chci zeptat. Máme mezi sebou drateny plot ve výšce 1,30 a chtěli bychom ho zvedou na výšku 2 metry a pověsit na něj Rákos. Je potřeba nějaké povolení? Děkuji za odpoved

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.