O předčasné zplnoletnění žádá jen v naší republice několik desítek mladých lidí ročně. Jejich důvody jsou různé, ale v jednom jsou stejní – je jim méně než 18 let a jen pouhé vlastnictví občanského průkazu jim nepostačuje. Podívejme se proto, proč se můžete nechat zplnoletnit, jak na to, jestli se za to platí nějaké poplatky a jak celý proces probíhá.

Pokud je vám aspoň 16 let a máte pro to dobré důvody, soud vás zplnoletní.

Až do roku 2014 se mohlo žádat o zplnoletnění jen v případě, že jste se chtěli vdát, případně oženit. Jiné důvody soudy neuznávaly. Od té doby se mnohé změnilo, a tak o zplnoletnění často žádají i mladí lidé, kteří chtějí už před 18. rokem života podnikat (to jako neplnoletí sice mohou také, ale mají to velmi komplikované), případně ti, kteří čekají dítě. Pokud je jejich žádost oprávněná, ve většině případů jim soudy vyhoví – mladí podnikatelé akorát musejí soudu dokázat, že se svým podnikáním dokážou uživit. Případně jim to musejí dosvědčit jejich zákonní zástupci.

Výhody zplnoletnění

Dosáhnout dříve plnoletosti má své výhody – můžete se prokazovat jako plnoletí a úřady s vámi tak jednají. Můžete pracovat a podnikat bez omezení, jednodušeji cestovat do zahraničí, nakupovat nemovitosti a podobně, případně můžete také plně zastupovat svého potomka. Ale nemůžete všechno – i když vás soud zplnoletní, nemůžete až do dosažení 18 let například vlastnit řidičský průkaz na osobní automobil, případně pít legálně alkohol.

Proces zplnoletnění

Pokud se rozhodnete, že se chcete nechat zplnoletnit, musíte o to požádat příslušný soud, pod který dle svého trvalého bydliště spadáte. Musíte u soudu doložit, že se dokážete sami uživit a zvládnete řešit veškeré náležitosti spojené se samostatným životem. Stejně tak vám musí být alespoň 16 let a s vaší žádostí musí souhlasit váš zákonný zástupce. Jsou i případy, kdy soud žádosti vyhoví i přes nesouhlas zákonných zástupců, a to když je to z vážných důvodů a ve velkém zájmu žadatele. Vše se přitom řídí ust. § 37 nového občanského zákoníku, kde se můžete dočíst detaily.

Návrh na zplnoletnění

Na příslušný soud musíte nejprve zaslat návrh na vaše zplnoletnění. Za tento návrh se nic neplatí, takže se vyhnete všem poplatkům. Pokud si nejste jisti, jak na to, můžete požádat o pomoc se sepsáním právníka, případně navštívit občanskou poradnu, kde vám se žádostí pomohou. Na internetu jsou také ke stažení různé vzory žádostí o zplnoletnění, které vám mohou pomoci.

Rozhodnutí soudu

To, zda vás soud zplnoletní nebo ne, závisí na rozhodnutí daného soudce. V případě, že čekáte dítě, máte velkou šanci na úspěch. Pokud chcete zplnoletnit kvůli sňatku, jehož důvodem je taktéž těhotenství, máte rovněž velkou šanci. Pakliže je důvodem žádosti vaše podnikání, musíte soudu dokázat, že žádáte oprávněně, ukázat, čím se zabýváte a jak moc vám to vydělává. Šance na úspěch je zde nižší a záleží to na každém individuálním případu. Ze statistik vyplývá, že z celkového počtu žadatelů o zplnoletnění uspěje více než polovina. Žádosti zbylých lidí soudy zamítnou jako neopodstatnělé.

Další články z rubriky

Štítky:
  1. Tereza says:

    Uvítala bych nějaký vzor žádosti o zplnoletnění, díky.

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.