Smrt patří k životu stejně jako zrození. Může se nám to líbit nebo ne, ale nic s tím neuděláme, a tak se se smrtí zkrátka musíme smířit. A musíme se také naučit adekvátně jednat s těmi, kteří přišli o někoho blízkého.

Vyjádřit soustrast je smutné, ale nutné.

Vyjádření upřímné soustrasti je základním úkonem, který bychom měli udělat pokaždé, když se setkáme s někým, komu zemřel člen rodiny či nějaký příbuzný. Jde jen o pár slov, která se však od nás očekávají a je třeba říci je správně, abychom se nedopustili nějakého faux pas.

Soustrast se nepřeje

Základem je vědět, že upřímná soustrast se „vyjadřuje“ nikoliv „přeje“. Pokud někomu popřejete upřímnou soustrast, dopustíte se tím vážného přestupku proti etiketě a můžete se dotyčného i dotknout (přejí se totiž jen pozitivní věci, nikomu jistě smrt někoho blízkého přát nechceme).

Na pohřbu

Soustrast rodině zemřelého vyjadřujeme nejčastěji na pohřbu. Když je slavnostní ceremoniál u konce a rakev s ostatky zmizí ze smuteční síně, zúčastnění přistupují k nejbližší rodině zesnulého, potřesou jeho příbuzným rukou a vyjádří jim krátce svou soustrast. Není vhodné příliš vyjadřovat emoce nebo dalekosáhle něco vykládat, stačí pár upřímných slov.

Občas, při velkých pohřbech, slovně upřímnou soustrast nevyjadřují všichni, protože se účastní příliš mnoho lidí. V předsálí proto bývá umístěna kondolenční kniha, kam smuteční hosté mohou napsat, co chtějí, aby tak svou soustrast vyjádřili a pozůstalí tak na svého zemřelého měli hezkou vzpomínku.

Na dálku

Pokud se neúčastníte pohřbu, ale zesnulého jste znali, je vhodné nejbližší rodině soustrast také vyjádřit. Vhodné je v papírnictví či v kanceláři pohřební služby zakoupit kondolenci a do ní vlastní rukou napsat vyjádření své soustrasti. Pokud je již předtištěno, je vhodné alespoň vlastnoručně dopsat své příjmení a podepsat se. V bílé obálce se pak kondolence odešle.

Pokud to nemůžete udělat touto cestou, můžete soustrast pozůstalým vyjádřit telefonicky, v nejzazším případě emailem. Rozhodně však není vhodné psát SMS či vyjadřovat se takto na sociálních sítích.

Tipy na projevy

Nejčastěji se říká jen „upřímnou soustrast“. Není to nezdvořilé, toto vyjádření úplně stačí. Pokud chcete říct něco víc, případně pozůstalým posíláte kondolenci, můžete se inspirovat v níže uvedených příkladech:

  • Cítíme s Vámi v těchto těžkých chvílích. Upřímnou soustrast.
  • Žádná slova nemohou vyjádřit zármutek, který s Vámi v tuto bolestnou chvíli cítíme. Upřímnou soustrast.
  • Přijměte upřímnou soustrast ve Vašem hlubokém zármutku.
  • Hodně síly k překonání toho jediného, co nemůžeme nikdy změnit. Upřímnou soustrast.
  • Pro tichou chvíli, kdy duši blízké dáváme sbohem, přejeme Vám odvahu a sílu. Upřímnou soustrast.
  • Přestože odešel (odešla), ve Vašich vzpomínkách i v našich srdcích bude trvale přítomný (přítomna). Upřímnou soustrast.
  • Čas nikdy neběží tak rychle, aby se dalo zapomenout. Upřímnou soustrast.

Další články z rubriky

Štítky: ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.