Zřejmě většina z nás už někdy v životě držela v ruce složenku. Pomocí těchto platebních příkazů platíme zálohy na plyn, elektřinu či vodu, nájemné, posíláme takhle příspěvky dobročinným organizacím a tak dále. Problém může nastat ve chvíli, kdy se sami rozhodneme složenkou někomu poslat peníze. Poradíme vám, jak na to i kolik vás to bude stát.

Peníze lze posílat různými způsoby - Česká pošta proto má 4 typy složenek.

V dnešní době se spousta plateb odehrává bezhotovostně, tedy posláním z jednoho bankovního účtu na druhý. Jenže se může stát, že ten, komu chcete poslat peníze, bankovní účet nemá. A nebo ho má, ale naopak ho nemáte vy. Pokud si hotovost nechcete předávat z ruky do ruky, můžete využít právě poštovní poukázku (neboli složenku) a poslat peníze prostřednictvím České pošty. Ale pozor, složenek existují čtyři základní typy, takže je třeba předem vědět, který v daném případě potřebujete.

Poštovní poukázka A

Tento typ složenky se využívá pro platby uvnitř České republiky a jde o platby v hotovosti převáděné na účet adresáta. Neboli vy složenku na pobočce České pošty uhradíte v hotovosti a poukázaná částka je příjemci vyplacena bezhotovostně na jeho bankovní účet. K tomu je třeba, abyste na složenku kromě částky vypsali i údaje o účtu příjemce – do vyznačených polí tak doplňte číslo bankovního účtu, předčíslí účtu, kód banky, případně variabilní, specifický a konstantní symbol. Nikde nedělejte mezery ani pomlčky, posílanou částku vždy pište zprava a nevyplněná políčka proškrtněte dvojitou čárou. Samozřejmě vyplňte také jméno a adresu majitele účtu a také své identifikační údaje.

Za poštovní poukázku A platíte poplatek dle výše poukazované částky: pokud jde o částku od 1 Kč do 5 000 Kč, bude vás to stát 30 korun. Za částku do 50 000 Kč zaplatíte poplatek 41 korun, dále pak platíte 6 korun za každých dalších započatých 10 000 Kč.

Poštovní poukázka B

Druhým typem složenky pro vnitrostátní platby je poštovní poukázka typu B, kdy lze peníze naopak poslat z účtu odesilatele hotovostně adresátovi. Při podání složenky tedy poukazovanou částku zaplatíte bezhotovostně a příjemce obdrží složenku, na jejímž základě mu pošta vyplatí hotovost. Tuto složenku můžete vyplnit klasicky hůlkovým písmem a podat ji osobně na přepážce. Nebo ji lze poslat i takzvanou datovou formou. Pokud ale máte zájem o druhý způsob, musíte si na poště předem sjednat podmínky podání. Podmínky a podklady k datové formě můžete nalézt na webu České pošty, případně se zeptejte přímo na pobočce.

Cena za poslání peněz poukázkou B je nižší než u poukázky A. Za částku do 5 000 Kč zaplatíte 26 korun (za datovou formu 24 korun), do 50 000 Kč vás to bude stát 36 korun, potažmo 34 korun. Za každých dalších 10 000 Kč si připlatíte vždy 6 korun.

Poštovní poukázka C

Třetí typ složenky slouží k posílání peněz ve formě hotovost – hotovost. Nemusíte tedy vyplňovat žádné údaje o účtech, stačí jen vyplnit jméno a adresu příjemce, stejně jako tu vaši, zapsat částku a v hotovosti ji zaplatit. Příjemci pak přijde poštovní poukázka, na jejímž základě mu bude v hotovosti daná částka vyplacena.

Cena za tuto složenku: do částky 5 000 Kč je to 35 korun, do 50 000 Kč zaplatíte 46 korun, za každých dalších poukazovaných 10 000 Kč si připlatíte vždy 11 korun.

Poštovní poukázka D

Poslední typ poštovní poukázky je velmi podobný typu C. Jde taktéž o režim hotovost – hotovost, takže i vyplňované údaje jsou stejné. Rozdíl je v tom, že výplata částky příjemci proběhne do jednoho dne ode dne podání.

Cena je v tomto případě výrazně vyšší: do částky 1 000 Kč zaplatíte 88 korun, do 5 000 Kč vás to bude stát 99 korun, do částky 50 000 Kč zaplatíte 121 korun a za každých dalších započatých 10 000 korun si připlatíte vždy 11 korun. V případě, že si budete přát vyhotovit ještě dodejku, připlatíte si dalších 15 korun, za dodání do vlastních rukou pak ještě 8 korun.

Další články z rubriky

Štítky: ,
  1. mostecky says:

    Dobré a celý systém je dobrý. A prosím lze poslat i do zahraničí?

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.