Palec je velmi starou jednotkou pro měření délky. V tuzemsku se sice již nepoužívá a tato míra je pro nás tedy dost nezvyklá, ale v mnoha zemích světa se v palcích dodnes měří a s touto jednotkou se v mnoha odvětvích stále setkáváme. Proto je vhodné vědět, co to palec je a jak je dlouhý.

V palcích nemusíme jen počítat, lze je měřit i speciálními pásmy.

Nejprve si upřesněme, jaká je délka palce. V současnosti je tato míra standardizovaná a všude jednotná, takže palec (anglicky inch, německy zoll) je přesně 25,4 milimetru. Tak je to ale teprve od roku 1959. Do té doby byly míry palce v různých zemích odlišné, a to velmi, pohybovaly se od 23 až do téměř 28 milimetrů. Pro představu, v Bavorsku byl palec určen jako 24,32 milimetrů, ve Francii to bylo naopak 27,07 milimetrů, Portugalsko ho vedlo jako 27,5 milimetrů, Rakousko 26,34 milimetrů, Švédsko 24,74 milimetrů a ve Španělsku to bylo jen pouhých 23,22 milimetrů. I ve starém Rakousku-Uhersku se v palcích měřívalo a i tady to bylo dost zmatečné, pořádek v tom udělala až Marie Terezie, která vydala patent, jímž palec určila jako 26,34 milimetrů. Jenže to by asi bylo moc jednoduché, takže Praha si „dupla“ a v tomhle městě se palec i přesto dál měřil jako 24,69 milimetrů, což bylo odvozené zase od římského palce.

Výskyt palců

V současnosti se v palcích měří jen v některých, převážně anglicky mluvících zemích (USA, Kanada, Velká Británie). I tam přitom běžně používají klasické metrické jednotky, ale palce si přesto zachovávají. Stejně jako stopy, yardy a podobně. Pokud váháte s převodem, na internetu můžete najít mnoho různých převodníků a kalkulaček těchto jednotek. V základě je ale dobré vědět, že:

  • stopa je 12 palců.
  • yard je 36 palců
  • míle je 63 360 palců

Využití palců

Ptáte se, zda se tato historická jednotka stále ještě používá v praxi? Jistě – a všichni se s ní dennodenně setkáváme. V palcích se například měří displeje mobilních telefonů, pneumatiky, instalační trubky nebo různé elektronické součástky. Lidé praxující s počítači a grafikou také jistě vědí, že zkratky dpi a ppi mají s palci mnoho společného – první je hustota obrazu v bodech na palec, druhá značí počet pixelů na palec.

Označení

Pokud chceme počítat s palci, je to celkem snadné. Obvykle se to dělá ve formě zlomků (půl palce, čtvrt palce, osmina palce), přičemž nejméně je 1/128 palce. Jde o takzvaný palcový systém, který se běžně používá, a to hlavně v USA. Pokud chcete palec nějak označit, většinou se používá zkratka „in“, případně symbol „. Ale pozor, nejde o uvozovky či dvojitý apostrof, tento znak se nazývá dvojitá prima a často se používá při počítání s úhly (značí se jím vtěřiny). Symbol lze použít i jednotně, tedy ne zdvojený, jako ‚, a jde o takzvanou jednoduchou primu. Tou se značí mimo jiné minuty při počítání s úhly, a v případě počtů s palci takto označujeme stopy.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.