Pokud vás omrzelo být zaměstnancem a chcete se pustit do podnikání, díky němuž budete moci přizpůsobit pracovní činnost svým představám, je nutné vědět, jak si založit s.r.o.

Co je s.r.o.?

Nejčastějším způsobem, jak začít podnikat, je založení společnosti s ručením omezeným, jinak též s.r.o. Jde o právnickou osobu, u níž musíte splnit celou řadu zákonných podmínek, abyste jejím jménem mohli začít podnikat.

Nejdůležitějším úkonem je sepsání zakladatelské smlouvy, případně společenské smlouvy v okamžiku, bude-li firma mít kromě vás ještě jiného společníka. Listina musí obsahovat kromě názvu firmy a adresy jejího sídla kupříkladu také výši základního kapitálu. Ten u každé s.r.o. musí činit minimálně 1 Kč. Kompletní požadavky pro zakladatelskou listinu se dají najít v příslušné právní normě, tedy zákonu o obchodních korporacích.

založení sro

Jak dlouho proces založení trvá?

Mnozí lidé si myslí, že je velmi jednoduchý způsob, jak založit s.r.o. svépomocí. Jenže vyběhat všechna potvrzení a vyčkat na zápis do obchodního rejstříku trvá řádově několik týdnů. Někdy je nutné čekat minimálně měsíc, než můžete jménem firmy začít podnikat.

Existuje však i snadnější způsob. Jsou jím takzvané ready made s.r.o., které nabízí k prodeji v tuzemsku hned několik společností. V tomto případě se pro vás proces výrazně urychlí, protože u takovýchto firem je splněna už většina zákonných podmínek, a to včetně základního kapitálu.

Po výběru konkrétní s.r.o. můžete začít podnikat během několika málo dní, nikoliv tedy týdnů, jak je tomu v případě založení s.r.o. svépomocí. U ready made s.r.o. je ale nutné si ohlídat, aby neměly žádnou historii. Mohli byste totiž snadno odkoupit i závazky od předchozích majitelů, tedy zejména dluhy, což jistě nechcete. U ready made společností počítejte s náklady na pořízení ve výši jednotek tisíců korun. Výhodou je však minimum starostí a značná časová úspora.

V začátcích podnikání je nutné mít trpělivost. Ne vždy se začne dařit hned od prvních chvil. Pakliže ale máte řádně založenou firmu, vyvarujete se zbytečných problémů při následných kontaktech s finančním úřadem a dalšími orgány státní správy.

Další články z rubriky

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.