Podle aktuálních informací splácí zhruba třetina Čechů nějaký druh závazku. Celkovému objemu půjček a úvěrů kralují hypotéky. Hned za nimi jsou klasické spotřebitelské úvěry třeba na bydlení, jeho vybavení nebo pořízení automobilu. Vzhledem k současné situaci se spousta z nás ocitla ze dne na den bez práce. Pokud jste nemohli využít řádného odkladu splátek, měli byste vědět, co vám hrozí v případě, že závazky přestanete splácet.

Za dobrotu na žebrotu?

O tom, jak těžké je dostat se ze začarovaného kruhu půjček ví i jedna z našich čtenářek, která si ale pro potřeby dnešního článku nepřála být jmenována. Říkejme jí proto Martina. Milující matka jediné dcery se vždycky snažila udělat maximum pro to, aby její holčičce nic nechybělo. Bohužel Martinu zasáhla tvrdá rána osudu a po několika letech šťastného manželství jí rakovina vzala manžela. Na péči o dospívající dceru i veškeré výdaje související s běžným životem tak zůstala sama.

Dcerka dospěla, ale z rodného hnízdečka se jí nechtělo. A tak ji Martina dlouhá léta finančně podporovala. „Nemůžu říct, že by byla Lenka líná. Z nějakého prapodivného důvodu ale v žádné práci nevydrží déle než tři měsíce. Ráda si ale kupuje pěkné věci, cestuje a chce trávit volný čas s přáteli na akcích. Ani její koníčky nepatří k těm nejlevnějším. Miluje koně a vše kolem nich. Spíš než matka jsem si proto připadala jako pokladnička své téměř třicetileté dcery.

Bohužel jsem netušila, že se Lenka stala ručitelem svého přítele. Společně si vzali půjčku na jeho auto. Když Petr přestal splácet, veškerá tíha spadla na moji Lenku. Ve srabu jsem ji samozřejmě nenechala. Další zátěž v podobě vysoké půjčky nám ale zlomila vaz. Ve schránce se nám tak začaly hromadit upomínky od věřitelů, které jsem zpočátku házela do koše a nevěnovala jim žádnou zvláštní pozornost.

A to byla chyba. Můj příběh nekončí šťastně. Dopracovala jsem se až k osobnímu bankrotu a vztahy s nezodpovědnou dcerou omezila na maximum. Z dluhů se budu hrabat ještě několik let. A to vše kvůli vlastní hlouposti, nezodpovědné dceři a především pro proto, že jsem upomínkám od věřitelů nepřikládala žádnou váhu a snažila se situaci ignorovat,“ uzavírá své vyprávění Martina.

Od telefonátů k exekutorovi

dluhNemusíte mít zrovna nezodpovědné nebo příliš pohodlné děti. Stačí jedna neuvážená půjčka, příliš vysoká měsíční splátka, vyhazov z práce nebo třeba vleklá nemoc a problém je na světě. Pokud navíc začnete „vytloukat klín klínem“ a dál si půjčovat, zaděláváte si na pořádný problém.

A co se stane, pokud se dostanete do prodlení se splácením? První dny bývají zpravidla poklidné. Obvykle vás totiž bude kontaktovat poskytovatel půjčky s výzvou o uhrazení splátky. Vaše první „uklouznutí“ bude pravděpodobně brát jako omyl nebo nedopatření a nebude z něj vyvozovat žádné další postihy. Pokud ale splátku nezaplatíte v dohodnutém termínu, počítejte s tím, že přitvrdí.

Následovat bude smršť dalších telefonických a písemných upomínat. Cinkat vám budou SMSky i příchozí maily. Pokud ani na další výzvy věřitele nebudete reagovat, počítejte se smluvní pokutou. Její výše není pevně daná a liší se proto dle vybraného poskytovatele.

Pokud dluh v této fázi uhradíte a jste dosud bezproblémovým klientem vybrané nebankovní společnosti nebo banky, věřitel vám při dobré spolupráci pokutu rád odpustí nebo nabídne jiný motivační bonus pro řádné splácení do budoucna.

Zesplatnění dluhu vás připraví o možnost splátkového kalendáře

Jestliže ani v této fázi nezareagujete, čekejte ve schránce dopis se zesplatněním dluhu. Co to znamená v praxi? Například to, že jako dlužník ztrácíte možnost splátkového kalendáře. Jde navíc o poslední šanci se se společností vyrovnat a to tak, že během poměrně krátké doby zaplatíte naráz celou pohledávku.

Dalším krokem je předžalobní výzva, po které následuje žaloba a soudní řízení. Mějte na paměti také to, že nesplácení závazku se odráží v registrech, což vám může ztížit a zpravidla také znemožnit další půjčky v bance (i u některých nebankovních společností, které nabízí půjčky bez registru).

Osobní bankrot nebo exekuce

Dalším krokem může být vyhlášení osobního bankrotu. Pokud vám bude žádost o insolvenci zamítnuta (třeba kvůli nesplnění podmínek), nebo k této možnosti nepřistoupíte, pak je potřeba počítat s exekucí. Tu provádí soudem pověřený exekutor, který může dlužníkovi obestavit účet a nařídit srážky ze mzdy, v krajním případě i zabavit a rozprodat majetek.

Proto je vždy nutné komplikovanou situaci co nejdříve řešit odkladem splátek nebo nově nastaveným splátkovým kalendářem. Jistou alternativou může být i sloučení několika půjček do jednoho většího balíku s jediným úrokem. Existuje pro to termín konsolidace a je jak bankovní, tak i nebankovní konsolidace. Tímto krokem navíc můžete získat i výhodnější podmínky třeba v podobě nižšího úroku nebo delší doby splatnosti.

Další články z rubriky

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.