Doba dopisů je už dávno pryč, ale přesto je mnozí z nás alespoň dvakrát do roka posílají. Obvykle na Vánoce a Velikonoce, a i když jde spíš o pohledy, i tady je potřeba vědět, jak je správně nadepsat. Mnohem složitější to ovšem je, pokud úřadům nebo různým institucím posíláte skutečný dopis, a to třeba doporučený nebo jde o úřední psaní s jasnými parametry. Tam už většina z nás tápe. Jak tedy správně nadepsat obálku?

Správně nadepsat obálku je věda - pravidla určuje i pošta.

Základem je správně napsaný název a adresa adresáta, tedy toho, komu dopis zasíláme. Většina lidí tuší, že tyto nacionále se píší na opačnou stranu obálky, než kde ji zalepujeme, tedy tam, kde nejsou takzvané chlopně, a to do pravého dolního rohu, případně doprava a doprostřed. Je třeba mít na mysli, že nad adresu se lepí známka, případně tam pošta umisťuje razítko, takže na to na obálce musíme nechat dostatečný prostor.

Běžné psaní

V ideálním případě bychom se měli snažit, aby levá strana textu byla zarovnaná pod sebou, psát čitelně, latinkou, přehledně, dostatečně velkým a tiskacím písmem, aby doručovatel neměl problém s přečtením adresy. Na prvním řádku by mělo být oslovení (Pan/paní XY, rodina XY…), na druhém jméno adresáta, případně firmy, které dopis posíláme, na třetím pak ulice a číslo popisné a orientační, na čtvrtém obec (v případě města ideálně i městská část) a nakonec pětimístné poštovní směrovací číslo (lze zapsat jen číslo, ale můžeme před něj doplnit ještě i zkratku PSČ). To je všechno, co nám stačí vědět. Jenže pokud nejde o běžné psaní, ale o doporučené, je to složitější.

Doporučené psaní vyžaduje odesilatele

Pokud posíláme doporučené psaní, nestačí ho jen hodit do schránky, ale musíme ho poslat přímo z pobočky pošty, kde nám za něj naúčtují také o něco více – ale máme jistotu, že se nikde cestou nezatoulá a dorazí správnému adresátovi. Dělá se to obvykle v případech, kdy posíláme důležité dokumenty, smlouvy a podobně a nechceme riskovat jejich poškození či ztrátu.

U doporučeného psaní se adresát vypisuje stejně jako u běžného. Kromě toho ale do levého horního rohu musíme vyplnit také údaje o odesilateli, tedy o nás samotných. Můžeme je uvodit nápisem „ODESILATEL:“, ale můžeme rovnou začít i bez toho, pošta už ví, že na tomto místě není adresát. Postup je úplně stejný – začne se jménem, pak se postupně pod sebe vypíše adresa. Vše přehledně, čitelně, bez přepisování. A proč je tak důležité napsat i svůj kontakt? Můžeme totiž po poště chtít doručit potvrzení, že náš dopis skutečně odevzdala vypsané osobě, a tak nám potvrzení zašle na naši adresu. Stejně tak ji může využít i v případě, že se se zásilkou něco stane nebo ji adresát nepřevezme, a tak se nám ji může snadno vrátit.

Drobné detaily, na kterých záleží

Česká pošta má ještě další požadavky na správné nadepisování obálek. Například, pokud obálku nadepisujeme na počítači, použité písmo nesmí být menší než 0,25 centimetrů. Stejně tak se nesmí nijak podtrhávat poštovní směrovací číslo ani název pošty, kam dopis směřuje. Kromě toho nesmíme psát červenou barvou, obyčejnou tužkou ani používat luminiscenční barvivo. A na závěr, nápisy musíme psát podélně, ne s obálkou obrácenou na výšku – a velikost obálky nesmí být menší než 14×9 centimetru.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.