Kdo má zápis v rejstříku trestů, tomu se v mnoha ohledech zkomplikuje život. A přitom už to může být desítky let, co si trest poctivě odpykal a nyní žije spořádaně a klidně jako všichni ostatní. Záznam se ovšem dá z rejstříku trestů za určitých podmínek odstranit.

Výmaz z rejstříku trestů je možný, ale kdy?

Pokaždé, když je člověk odsouzený, zapíše se to do rejstříku trestů. Úřady, policie a další orgány pak mají rychle přehled, s kým mají tu čest. Jenže pokud dotyčný shání po odpykání trestu práci, obvykle po něm budoucí zaměstnavatel požaduje výpis z rejstříku trestů. A když vidí záznam, pravděpodobně uchazeče odmítne. Proto je dobré vědět, kdy a jak se dá o výmaz z rejstříku trestů požádat a co je pro to třeba splnit.

Rozhodnutí soudu

Záleží vždy na tom, jaký trest člověk u soudu dostane – některé se do rejstříku ani nezapisují, některé se po odpykání automaticky mažou, u jiných je třeba podat oficiální žádost o výmaz trestu. O tom, zda k vymazání dojde, rozhoduje po přijetí žádosti příslušný soud. Podívejme se proto na konkrétní případy trestů a možnosti jejich vymazání z rejstříku.

Podmíněný trest

Pokud někdo dostane u soudu jen „podmínku“, tedy nenastupuje do vězení, a soud v průběhu uložené doby trestu uzná, že odsouzený žije řádně a trest není třeba měnit na nepodmíněný, do rejstříku trestů se nic nezapisuje.

Nepodmíněný trest odnětí svobody

Kdo je soudem poslán do vězení, má automaticky záznam v rejstříku trestů. Ten lze vymazat jen po řádném odpykání trestu a pouze v případě, že pak člověk po stanovenou dobu žije nepřetržitě řádně a spořádaně (tedy že pracuje, stará se o rodinu, má normální domov, případně je třeba veřejně či společensky prospěšný). Při uložení výjimečného trestu je možné výmaz provést nejdříve po 15 letech, při trestu více než 5 let odnětí svobody je třeba žít spořádaně minimálně 10 let, při trestu přesahujícím jeden rok je nutné počkat 5 let a při odsouzení na méně než 1 rok lze o výmaz z rejstříku trestů požádat po 3 letech. Samozřejmě platí, že pokud je odsouzený propuštěn předčasně nebo dostane například milost od prezidenta, počítá se jen délka skutečně vykonaného trestu.

Obecně prospěšné práce

Člověk, který dostane trest obecně prospěšných prací a poctivě je vykoná, nemá v rejstříku trestů žádný záznam. Oficiálně se tedy má zato, že nikdy nebyl trestán. Pakliže ale práce nevykoná, může být odsouzen k nepodmíněnému trestu a ten už se do rejstříku trestů zaznamenává. Podmínky pro výmaz jsou pak stejné, jako je popsáno výše.

Peněžitý trest

Častým trestem je jen peněžitá pokuta. V takovém případě záleží na tom, zda dotyčný skutečně a ve stanovené lhůtě danou částku poškozenému zaplatí a také jestli byl jeho předchozí čin úmyslný nebo provedený z nedbalosti. Pokud byl čin úmyslný a dotyčný zaplatil pokutu, má přesto záznam v rejstříku trestů, a ten může být vymazán nejdříve po roce řádného života (a jen na vlastní žádost odsouzeného). Pakliže byl čin z nedbalosti, v rejstříku trestů žádný záznam není uveden. Může se také stát, že odsouzený nezaplatí a soud mu pak uloží trest odnětí svobody – postup pro výmaz z rejstříku trestů je v takovém případě popsán výše.

Další články z rubriky

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.