Zájemci o zaměstnání nebo byť i jen brigádu v oblasti gastronomie či podobných oborech musejí obvykle kromě jiného vlastnit platný potravinářský průkaz. Řada lidí přitom tápe, co to je, kde jim ho vystaví a co je třeba pro jeho získání splnit. Podívejme se proto na tuto problematiku podrobněji.

Potravinářský průkaz je potřeba k mnoha zaměstnáním

Potravinářský průkaz neboli zdravotní průkaz pracovníka v potravinářství je oficiální doklad. Veškeré podrobnosti o něm jsou přesně uvedeny a vymezeny v zákoně č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví. V paragrafu 19 tohoto zákona jsou také přesně vyjmenovány všechny činnosti, pro které je nutné tento doklad mít vystavený. Jedná se zejména o provoz stravovacích služeb, výrobu potravin, uvádění potravin do oběhu, výrobu kosmetických prostředků či provozování úpraven vod. Stejně tak ale potravinářský průkaz musíte mít i v případě, že se živíte jako kadeřník, masér, provádíte manikúru či pedikúru a celkově přicházíte do styku s lidskou kůží, jíž nějakým způsobem narušujete.

Kde ho získat

Pro potravinářský průkaz se nemusí chodit na žádný úřad. Vydává ho praktický nebo závodní lékař. Není třeba se k jeho vydání nijak objednávat, stačí zajít do ordinace vašeho lékaře a o průkaz požádat. Pak musíte podstoupit prohlídku, která potvrdí, že jste zdravotně způsobilí vykonávat činnost v potravinářství. Lékař by vás měl klasicky vyšetřit, udělat různé stěry a ty poslat do laboratoře. Po získání výsledků vystaví průkaz, jedná se o složenou papírovou kartičku s vašimi základními údaji, podpisem a potvrzením lékaře. Může být na dobu určitou nebo neurčitou. A důležité je, že se za něj platí, a to podle ceníku konkrétního lékaře (obvykle jde o několik stovek korun).

Co s ním?

Pokud máte průkaz již vystavený a jste v zaměstnání, kde ho musíte mít, je nutné vědět, že potravinářský průkaz musíte neustále nosit u sebe. Kdykoliv totiž může přijít hygienická kontrola a požadovat po vás potvrzení, že dané zaměstnání smíte vykonávat a jste zdravotně způsobilí. Druhým faktem je, že nestačí jen mít fyzický průkaz, je třeba mít i určité teoretické znalosti o hygieně a práci s potravinami. A kontrola vás z nich může klidně vyzkoušet. Pokud neuspějete, mohou vám průkaz odebrat a budete muset přijít na zkoušky a znalosti prokázat v nich. Přitom rozsah znalostí, které byste měli mít, je přesně uveden v zákoně (najdeme je konkrétně ve vyhlášce č. 400/2009 Sb.). Uvedené znalosti ale nemusíte získávat jen samostudiem, zaměstnavatel by vám měl zajistit pravidelná školení, kde vás naučí vše potřebné.

Závěrem lze akorát dodat, že i když máte průkaz na neurčito, měli byste vždy jít k lékaři, pokud vás postihne průjmové či jiné epidemiologické onemocnění, které by se kontaktem s potravinami mohlo přenést na další lidi. A oznámit byste to měli i v případě, že podobným onemocněním trpí i někdo z vašeho blízkého okolí. Pokud byste své povinnosti zanedbali a někoho nakazili, hrozí vám až odsouzení za ublížení na zdraví z nedbalosti.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.