V běžném provozu se pracuje osm hodin denně, pět dní v týdnu, s tím, že víkendy máte volné. Jinde se lidé střídají klidně ve třech směnách, jinde jsou zase dvanáctihodinové směny a tak dále. Úplným specifikem jsou pak firmy, kde se pracuje v režimu takzvaného krátkého a dlouhého týdne. Jak to funguje a jak je to v tomto případě například s vybíráním dovolené?

Dva dny práce, pět dní volno - a naopak.

Krátký a dlouhý týden není úplně obvyklý, většinou to takhle funguje v restauracích – tam je třeba, aby kuchaři, číšníci a další personál byli na „place“ od začátku (tedy cca. od 11 hodin dopoledne) až do uzavření podniku, což bývá v pozdních večerních, nebo dokonce nočních hodinách. Je logické, že v takovém případě nejen, že nejde pracovat pět dní v týdnu, ale restaurace nemá zavírací dny. Takže v kuchyních a všeobecně podnicích zabývajících se gastronomií (ale samozřejmě nejen v nich, i když tento typ podniků převládá) se pracuje na takzvaný krátký a dlouhý týden a tedy na „dvě směny“.

Pět dní/ dva dny

Směny mají v takovémto případě jasné rozvržení – v jednom týdnu pracujete pět dní, ve druhém naopak jen dva dny. A tak dále, stále na střídačku. I rozvržení pracovních dnů je pevně dané a nemění se – dlouhý týden znamená, že pracujete v pondělí, úterý, pátek, sobotu a neděli. Zbylé dva dny máte volno. V krátkém týdnu naopak pracujete jen ve středu a ve čtvrtek a zbytek týdne máte volno.

Bonus pro zaměstnance

Mnoho pracovníků tento režim vítá, protože i když je dlouhý týden náročný a přijdete o volný víkend, krátký týden je naopak velmi výhodný. Navíc máte záruku, že dvakrát do měsíce budete mít prodloužený víkend, který vám nikdo nevezme. Mnoho zaměstnavatelů tento systém bere jako benefit pro své pracovníky, kteří si alespoň mohou pořádně odpočinout a mají dostatek času na svou rodinu a koníčky (protože v dlouhém týdnu toho příliš nestihnou).

Dovolená dle výpočtu

Komplikovanější je to s vybíráním dovolené. Zatímco v jiném zaměstnání vám jasně předem řeknou, na kolik dní dovolené máte ročně nárok (běžně jde o čtyři týdny a ve státních podnicích pět týdnů), v podnicích s takto směnným provozem jde o to, kolik směn si za rok odpracujete. Počítá se při tom, že jeden pracovní den je jedna směna. V Zákoníku práce se přímo uvádí, že v takovém případě máte nárok na „tolik pracovních dnů dovolené, kolik jich na dobu vaší dovolené připadá v celoročním průměru“. Což zní docela složitě a ideální je vypočítat si to v nějaké internetové kalkulačce. Jde to ale i „ručně“:

Počet směn za rok vydělíte počtem týdnů v roce (52). Pakliže máte teoretický nárok na čtyři týdny dovolené, tak si výsledek vynásobíte čtyřmi. Výsledné číslo je počet dní dovolené, na které máte ročně nárok.

Dejme si pár konkrétních příkladů:

  • při 200 směnách ročně máte nárok na 15 dní dovolené
  • při 150 směnách ročně máte nárok na 11,5 dní dovolené
  • při 180 směnách ročně máte nárok na 13,5 dní dovolené

Další články z rubriky

Štítky: , ,
  1. Helena says:

    pracujeme dlouhý/krátký týden.
    prosinec2020 měl 184hod.musím je odpracovat ,nebo se odečítá 25a26.12. /184-svátky/

    a jak se platí, když jsme doma .

    Děkuji Helena

  2. R. says:

    Dobrý den, kvůli koronavirové situaci nás zaměstnavatel chce rozdělit na dva týmy. A z pracovní doby po-pa 8hod chce udělat krátký dlouhý týden po 12hod.
    Tímto způsobem ale nenaplníme měsíční fond pracovní doby (40hod týdně). A chce nám zkrátit úvazky. Je to od něj možné. Co vše by se pro nás změnou pracovní doby změnilo. Děkuji.

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.