Pokud se chystáte vyjet pracovat do zahraničí nebo jste v minulosti v některé cizí zemi pracovali, jistě vám pojem „formulář A1“ není zcela neznámý. I když dříve se vydával pod označením E 101. Jde ale stále o totéž – o potvrzení o příslušnosti k právním předpisům.

Kdo chce krátkodobě pracovat v zahraničí, měl by si formulář A1 vyplnit.

O tento formulář je třeba zažádat vždy, když jedete na kratší dobu pracovat do zahraničí. Konkrétně jde o dobu maximálně dvou let. A je jedno, jestli vyjíždíte pracovat na den, týden, měsíc či celé dva roky, jestli v zahraničí budete pobývat dlouhou dobu v kuse nebo dojíždět průběžně. Tento formulář A1 se vydává takzvaným migrujícím pracovníkům z důvodu, aby nemuseli komplikovaně řešit a platit sociální pojištění v několika různých státech, aby se jim doby pojištění nijak nepřekrývaly nebo aby nedocházelo ke zmatkům, nedoplatkům a následným problémům například v době, kdy žádají o starobní důchod.

Záležitost ČSSZ

Formulář A1 je možné stáhnout na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení, případně vám ho k vyplnění dají na Okresní správě sociálního zabezpečení. Pokud jste OSVČ, musíte si ho vyřídit sami, pokud vás do zahraničí vysílá zaměstnavatel, zajistí formulář on a vy ho s ním jen dovyplníte. Jde jen o formalitu, ale podstatnou. Obecně totiž platí, že člověk podléhá právním předpisům země, ve které zrovna pobývá a pracuje. Jenže pokud například několikrát měsíčně vyjíždíte pracovně do zahraničí (na služební cesty, konference, montáže a podobně), museli byste sociální pojištění řešit v několika státech. Díky formuláři A1 nemusíte – platíte ho dál klasicky ve své domovské zemi a jste tak plně kryti.

EU a další země

Formulář A1 je třeba vyplnit, pokud vyjíždíte pracovně do některé z členských zemí Evropské unie, ale také pokud míříte do Švýcarska či zemí, se kterými má Česká republika příslušné smlouvy. V tu chvíli se ocitáte v jedné ze dvou možných pozic – jde buď o takzvané vyslání osob, nebo o souběžný výkon činnosti.

Vyslání osob

Pokud jste v kategorii vyslání osob, znamená to, že jste obvykle normálně zaměstnaní v České republice, tedy že váš zaměstnavatel má sídlo na území ČR, ale jste jím nyní vysláni do jiné země, abyste tam dočasně vykonávali nějakou pracovní činnost. Maximální povolená doba je v tomto případě dva roky. Pokud navíc jedete na jednorázovou a velmi krátkou cestu (obvykle do jednoho týdne), není nutné formulář A1 zařizovat. Ale pokud by zrovna na vašem pracovišti proběhla kontrola od ČSSZ, mohli byste mít vy i váš zaměstnavatel problém, takže pro jistotu ho vyplnit stejně můžete.

Souběžný výkon činnosti

O takzvaný souběžný výkon činnosti se jedná ve chvíli, kdy do zahraničí jezdíte pracovat opakovaně – například dva dny v týdnu pracujete na Slovensku a tři dny v Česku. Stejně tak se může jednat o situaci, kdy střídáte různé státy, v nichž krátkodobě pracujete. V tom případě je nutné zařídit si předem formulářA1, aby bylo zřejmé, v jaké zemi platíte sociální pojištění. O tom, jestli spadáte do této kategorie, se můžete detailněji dočíst v nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 883/2004 a 987/2009.

Delší než dva roky

Obvykle se formulář A1 vydává s platností na maximálně dva roky. Pokud ale předem víte, že vaše činnost v zahraničí bude delší, můžete si na ČSSZ zažádat o výjimku. Stejně tak je třeba úřad informovat i ve chvíli, kdy již v zahraničí pracovně pobýváte a musíte z naléhavých důvodů práci protáhnout přes limit stanovený ve vašem formuláři A1. Úředníci vaše důvody posoudí, a pokud uznají, že žádáte oprávněně a splňujete jejich podmínky, formulář vám mohou prodloužit na novou, předem jasně danou dobu.

Další články z rubriky

Štítky: ,
  1. David says:

    Dobrý den, prosím o zaslani formulář A1 , pro vykon zaměstnání v německu, děkuji David

  2. Formulář A1 says:

    Prosím o zaslání formuláře A1 pro výkon zaměstnání v Německu

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.