Jakmile onemocníme a začneme pobírat sociální dávky pro dočasně práce neschopné jedince, tedy takzvanou nemocenskou, musíme se také začít řídit pevnými pravidly, která pro tento případ určuje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Pravidla jsou jasně daná, jsou zaznamenána i v zákoně a zejména v nich je obsažena povinnost nemocného dodržovat stanovený režim dočasně práce neschopného.

Délku vycházky určuje lékař, maximálně je to ale 6 hodin.

Je úplně jedno, jestli do práce nechodíte kvůli nemoci, úrazu nebo kvůli jakýmkoliv jiným zdravotním problémům a omezením. Zaměstnavatel i stát chtějí mít jistotu, že v takovém případě nejezdíte na exotické dovolené, ale že se doma opravdu léčíte. Takže musíte při nástupu na nemocenskou nejen uvést adresu, na které budete pobývat, ale lékař vám stanoví i vycházky. Kromě nich byste měli být jen doma, protože jestli vás kontrola z ČSSZ zastihne mimo domov, máte rázem problém.

Omezení vycházek

do konce roku 2011 mohl ošetřující lékař vycházky napsat na neomezeně dlouhou dobu. Nebyl tedy problém, aby si dlouhodobě nemocný člověk zajel na víkend na chalupu nebo si cestoval, kde se mu zlíbí. Jenže od 1. ledna 2012 je všechno jinak – tehdejší ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek se zasloužil o to, že došlo k úpravě doby vycházek, aby nemocní nemohli podvádět a opravdu se poctivě léčili. V zákoně číslo 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění, konkrétně v jeho ust. § 56 odst. 6 se dočtete vše o této problematice. Není to ovšem zdlouhavé čtení – délka vycházek byla omezena na maximálně 6 hodin denně, a to pouze v období mezi sedmou hodinou ranní a sedmou hodinou večerní. Vycházky mohou přitom být rozděleny do několika částí (třeba na dvě tříhodinové, šest hodinových atp.), přičemž o tom rozhoduje ošetřující lékař při určování pracovní neschopnosti, případně při kontrole pacienta. Každý pacient má také jasně dané, od kolika do kolika hodin se může pohybovat mimo svůj příbytek v rámci vycházek. Výjimku dostávají akorát lidé, kteří z důvodu své léčby nemohou dodržovat stanovený režim (např. onkologičtí či psychiatričtí pacienti), takže mají vycházky bez omezení.

Nulové vycházky

Není pravidlem, že jakmile onemocníte, dostanete vycházky na šest hodin. Nemusíte dostat vůbec žádné nebo vám lékař napíše jen kratší dobu. Vždy záleží na zdravotním stavu každého individuálního pacienta – jiné to je, pokud máte chřipku, jiné pokud rakovinu a musíte docházet na ozařování, jiné pokud jste například po operaci. Vše je ovšem vždy zaznamenáno v oficiálních dokumentech, které má k dispozici i ČSSZ. Takže pokud přijde kontrola mimo dobu vašich vycházek a nejste doma, nejen že můžete přijít o nemocenskou, ale hrozí vám pokuta až 20 000 korun.

Vycházky v zahraničí

Přestože jste na nemocenské, může se stát, že potřebujete odcestovat do zahraničí. Dá se to nějak vyřešit? Jistě, i když je to o něco komplikovanější. Ošetřující lékař vám na neschopence může změnit místo pobytu při nemoci, ale jen na základě souhlasu lékaře posudkové služby ČSSZ. Žádost podává pacient, přiložit musí vyjádření svého lékaře a musí doložit také důvody pobytu v cizině. A pokud chcete změnit během nemoci místo svého pobytu v rámci ČR? Je to také možné – stačí k tomu souhlas vašeho lékaře.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.