Práce v Německu je už několik let velmi prestižní záležitostí a podobně jako po práci ve Velké Británie je po ní velká poptávka. Problém je, pokud člověk neumí cizí jazyk – dá se vůbec v Německu pracovat bez znalosti němčiny?
Popravdě řečeno, je to velmi těžké. Ideální je, pokud umíte alespoň základy jazyka, tedy dorozumět se na základní úrovni. Pak můžete pomýšlet na nějakou jednodušší manuální práci, práci v továrně, v zázemí nějaké restaurace a tak dále. Zkrátka tam, kde můžete pracovat rukama a nemusíte u toho tolik mluvit ani není nutné rozumět příkazům. Pakliže neumíte jazyk vůbec, můžete teoreticky dělat tutéž práci. Řada pracovních agentur tuto možnost zájemcům nabízí a zprostředkují jim zaměstnání ve zvolené oblasti Německa. Většina lidí během prvních několika týdnů pochytí úplné základy jazyka, po pár měsících se už jakž takž dorozumí. A přitom si vydělávají za obyčejnou práci mnohem víc než v Česku. Takže i když se bojíte a umíte německy sotva pozdravit, vyplatí se to zkusit, protože tak získáte mnohem víc než jen peníze a znalost nového jazyka. Chce to jen mít odvahu a odhodlat se vykročit do neznáma.
Jak získat práci v Německu
Práci si buď můžete hledat sami a oslovovat různé zaměstnavatele v Německu, případně se poohlédnout na portále EURES, který sdružuje nabídky úřadů práce ze zemí EU. Pokud jazyk vůbec neumíte, můžete se obrátit na nějakou českou pracovní agenturu, která nabízí zaměstnání či brigády lidem bez znalosti němčiny. Výhoda je v tom, že s agenturou sepíšete smlouvu, zajistí vám všechny potřebné podklady a doklady a poradí vám, co k práci v zahraničí musíte mít a znát. V mnoha případech vám pomůže i s ubytováním. Služby pracovních agentur jsou obsáhlé a vše si tak vyřídíte v klidu, předem a bez zbytečného zmatkování v Německu. Je ale nutné počítat s tím, že agentura si své služby nechá zaplatit.
Co k práci potřebujete
Ještě než vyjedete pracovat za hranice, měli byste vědět, co musíte pro práci v Německu splňovat a mít připraveno. Od roku 2011 nepotřebujete pracovní povolení, takže si můžete shánět jakoukoliv práci či brigádu se vám zamane. V prvních třech měsících nepotřebujete ani povolení k pobytu. Už po prvním měsíci se ale musíte nahlásit na cizinecké policii a po uplynutí čtvrt roku si musíte zařídit povolení k pobytu – jinak se musíte vrátit zpět domů. Povolení přitom můžete dostat buď dočasné, nebo na neurčito.
Po dobu zaměstnání jste sociálně pojištěni, ale musíte si zařídit zdravotní pojištění. O další náležitosti se stará zaměstnavatel. A podmínky práce cizinců jsou v Německu stejné jako u místních občanů. Ovšem pokud s prací skončíte a chcete se vrátit do vlasti (nebo odejít pracovat do další země), měli byste si od tamního úřadu práce vyžádat formulář U1/E 301, což je v podstatě zápočtový list, takže české úřady budou vědět, že jste pracovali, platili sociální pojištění a máte tak nárok na podporu v nezaměstnanosti, případně důchod a další sociální dávky.
Pokud chcete být v obraze a vědět, jaké je vaše postavení jako pracovníka v cizí zemi, nastudujte si před odjezdem Smlouvu o založení ES, ustanovení o volném pohybu pracovníků a přístupovou smlouvo ČR k EU.
Další články z rubriky
- Dvousměnný provoz
- Odhlášení z Úřadu práce
- Do kdy se musí vybrat stará nevyčerpaná dovolená
- Doporučenka z Úřadu práce
- Dělená směna
- Formulář A1
- Policejní hodnosti v Česku
- Žádost o neplacené volno
- Volno na pohřeb
- Krátký a dlouhý pracovní týden
- Lístek na peníze při neschopence
- Paragraf na manželku
- Nemocenská, neschopenka ve zkušební době
- Přeřazení, přeložení zaměstnance na jinou práci
- Výše odstupného
- Ukončení pracovní neschopnosti
- Vycházky při pracovní neschopnosti
- Propustka k lékaři
- Práce v Německu bez němčiny
- Nemocenská prvních 14 dnů
- Výpověď ze zdravotních důvodů
- Další články z rubriky 'Zaměstnání' »
Mám zájem o práci delnice jsem spolehliva ucenliva mam rada kazdou praci dekuji