Co je to nemocenská a jak je to s nemocenskými dávkami, je všeobecně víceméně známo. Při dlouhodobé nemoci si ale sami musíte zajistit, aby vám pravidelně chodily peníze nahrazující vaši mzdu. Klíčem k tomu je takzvaný Průkaz o trvání pracovní neschopnosti neboli lístek na peníze.

Na nemocenskou máte nárok, ale o peníze si musíte požádat.

Pakliže pracovní neschopnost trvá po méně než čtrnáct dní, nemusíte nic podobného řešit, protože náhradu mzdy vám vyplácí váš zaměstnavatel. Od patnáctého dne tuto povinnost přebírá příslušná okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ), se kterou můžete nadále komunikovat právě prostřednictvím svého zaměstnavatele. Vše se zakládá na neschopence, kterou vám už v první den nemoci vystaví váš ošetřující lékař.

Neschopenka je základ

Tento oficiální tiskopis vám lékař vystaví ve chvíli, kdy vás uzná práce neschopnými. Skládá se z pěti dílů – první do ruky vůbec nedostanete, lékař ho posílá rovnou OSSZ; druhý díl (se žlutým pruhem) si u sebe musíte nechat pro případ kontroly a nosíte ho s sebou i na kontroly k lékaři; třetí díl (s modrým pruhem) předáte co nejdříve svému zaměstnavateli; čtvrtý díl (s růžovým pruhem) odevzdáváte zaměstnavateli, pokud pracovní neschopnost trvá déle než čtrnáct dní, přičemž ho musíte dovyplnit ještě z druhé strany, kde si zvolíte způsob vyplácení nemocenských dávek a podepíšete ho, načež ho zaměstnavatel odešle příslušné OSSZ; pátý díl (také růžový) odevzdáváte zaměstnavateli při ukončení pracovní neschopnosti.

Lístek na peníze

Takzvaný lístek na peníze, oficiálně nazývaný Průkaz o trvání pracovní neschopnosti, není součástí neschopenky, jedná se o jiný tiskopis. Využíváte ho ve chvíli, kdy uplatníte čtvrtý díl neschopenky. Tento lístek vám vydává ošetřující lékař, a to vždy před koncem měsíce (teoreticky by vám ho měl vystavit vždy poslední den v měsíci, ale může vám ho dát i dříve, například při plánované kontrole, abyste si nemuseli chodit vyloženě jen pro lístek). Na lístek vyplní aktuální datum, které dokládá, že vaše nemoc trvá až do tohoto dne a máte tedy nárok na nemocenské dávky i za uplynulý kalendářní měsíc. Tento lístek pak předáte svému zaměstnavateli, který jej přepošle okresní správě sociálního zabezpečení.

Každý měsíc

Nevýhodou je, že při dlouhodobé pracovní neschopnosti si pro lístek musíte chodit měsíc co měsíc, nelze ho vystavit předem. Stává se ale, že vám lékař opomene lístek vydat nebo vám o jeho existenci neřekne a vy marně čekáte na peníze od OSSZ. Ty vám ale přijít nemohou, protože úřad nemá potvrzení od lékaře o trvání vaší pracovní neschopnosti. Je to nepříjemná situace, ale pozitivní je, že o své peníze nepřijdete, dávku lze vyplatit i zpětně, když vám posléze lékař lístek na peníze vystaví.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.