Nemoci člověk neporučí. Můžete si sice říkat, jak jste odolní a že běžnou rýmičku zkrátka přechodíte a do práce budete docházet nachlazení, ale když vás skolí teploty, chřipka, angína nebo jiná nemoc, nemáte na výběr a obvykle musíte přejít do takzvané pracovní neschopnosti.

Ukončit neschopnost může pouze lékař.

Vzít si neschopenku, jak se tomuto stavu obvykle říká, je celkem snadné. Stačí zajít k vašemu praktickému lékaři, a když ten uzná, že jste nemocní, vystaví vám doklad o pracovní neschopnosti. Jde o konkrétní tiskopis nazvaný „Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti“, který má každý lékař k dispozici od České správy sociálního zabezpečení. Skládá se z celkem pěti odtrhávacích listů, přičemž pacient dostane jen tři, které od sebe lze snadno rozeznat podle barevných pruhů, jež na sobě mají.

Díly neschopenky

  • I. díl – nazývá se „Hlášení OSSZ o vzniku dočasné pracovní neschopnosti“ a nemocný ho nedostává, lékař jej po vzniku pracovní neschopnosti posílá přímo ČSSZ.
  • II. díl – má žlutý pruh a nese označení „Průkaz práce neschopného pojištěnce a hlášení OSSZ o ukončení dočasné pracovní neschopnosti“. Tento díl neschopenky musí mít nemocný neustále u sebe a teprve při ukončení neschopnosti ho odevzdá svému lékaři, který jej taktéž odesílá ČSSZ.
  • III. díl – má modrý pruh a oficiálně s jmenuje „Hlášení zaměstnavateli o vzniku dočasné pracovní neschopnosti“. Ten musí pacient odevzdat svému zaměstnavateli, aby měl nárok na mzdu, kterou mu v prvních 21 dnech hradí zaměstnavatel.
  • IV. díl – má růžový pruh s je to „Žádost o nemocenské“. Využívá se, pokud pracovní neschopnost trvá déle než 21 dní.
  • V. díl – má také růžový pruh a je to „Rozhodnutí o ukončení dočasné pracovní neschopnosti – hlášení zaměstnavateli“. Tento díl pacient dostane od svého lékaře, ale až ve chvíli, kdy mu lékař ukončí pracovní neschopnost.

Jak se ukončuje pracovní neschopnost?

Ve chvíli, kdy jste již zdraví, musíte se dostavit na kontrolu ke svému lékaři. Ten posoudí, jestli je váš stav takový, aby vás mohl „uschopnit“, tedy ukončit pracovní neschopnost. Pokud to udělá, musíte mu odevzdat II. díl tiskopisu. Lékař vám naopak předá V. díl vašeho tiskopisu, do kterého vyznačí den ukončení pracovní neschopnosti. Tento díl musíte následně předat svému zaměstnavateli. Ten si ho nechává, pokud jste v neschopnosti byli maximálně 15 dní – při delším trvání ho odesílá ČSSZ, která na jeho základě vyplatí nemocenskou dávku. Stejně tak zaměstnavateli musíte odevzdat i a III. a IV. díl – ideálně již během trvání pracovní neschopnosti, případně při opětovném nástupu do práce.

Náhrada mzdy

Během pracovní neschopnosti má každý zaměstannec nárok na výplatu náhrady mzdy – kromě prvních tří dnů neschopnosti. Nejprve mu náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel, při déle trvající neschopnosti ČSSZ, a to právě na základě dodaných tiskopisů z „Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti“.

Další články z rubriky

Štítky: ,
  1. lenka says:

    dobrý den,chtěla bych se zeptat,mám směny krátký a dlouhý týden,i noční směny.když po nemoci nastupuji do práce,dejme tomu na krátký týden středa a čtvrtek,doktorka mi neschopenku ukončuje už v neděli,kdy bych měla v práci být a pondělí a uterý mám po pracovním víkendu volno,takže nastupuji až ve středu,nepřicházím tak o peníze to pondělí a úterý,když jsem ještě o víkendu marodila,neměla by mě ukončit neschopenku až v úterý?takhle mám přece místo 3dnů bez zaplacení 5dnů.děkuji za odpověd.

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.