Invalidní důchodci často marně přemýšlejí nad tím, jestli si smějí přivydělávat a v jakém rozsahu. Existují pro ně nějaká omezení? Mohou přijít o své sociální dávky, když budou vypadat „moc zdravě“? Podívejme se na tuto problematiku blíže.

Invalidé si mohou přivydělávat bez omezení, ale s rozumem.

Nejprve si uveďme rozdíly mezi jednotlivými stupni invalidity. Existují tři: I., II. a III. stupeň invalidity. To, do jakého spadáte, posuzuje specializovaný lékař a dle vašeho zdravotního omezení je určeno, že je vaše schopnost práce snížena o 35 procent (v případě invalidity I. stupně), o 50 procent (v případě invalidity II. stupně) nebo dokonce o 70 procent (u invalidity III. stupně). České zákony vám v případě uznání invalidity nezakazují pracovat ani vám nekladou žádné podmínky a omezení.

Podstatné je, že pokud jste uznáni jako invalidé I. či II. stupně, tak se vám doba strávená v invalidním důchodu nepočítá do doby pojištění, kterou potřebujete pro vznik nároku na řádný starobní důchod. Takže si vydělávat musíte, abyste tak platili důchodové pojištění, případně musíte na Úřad práce, který ho bude po nějaký čas platit za vás. U plné invalidity je tomu ovšem jinak.

Pojištění na důchod

Pokud je vám uznána takzvaná plná invalidita, máte tu výhodu, že pracovat nemusíte, pokud nechcete. Doba strávená v tomto stavu se vám totiž započítává do důchodového pojištění, takže až dojdete k důchodovému věku, budete mít nárok na klasickou starobní penzi. Nemusíte na Úřad práce, ani to nijak jinak řešit.

Pokud ovšem chcete, jste schopni a nebo potřebujete pracovat, samozřejmě můžete. Nikdo vám to nemůže zakázat. Musíte si ovšem dát pozor na několik věcí.

Uzpůsobení si práce

Podle posudku odborného lékaře jste jako invalidé ve III. stupni ztratili schopnost vykonávat práci na více než 70 procent. Takže pokud se rozhodnete někde pracovat na plný úvazek, je dost možné, že posudkový lékař při příští kontrole usoudí, že jste zdravější, než se tváříte, a sníží vám stupeň invalidity. A taková kontrola se nemusí provádět jen dle vašich plánů, ale může se odehrát na základě udání.

Pokud tedy chcete pracovat, musíte jen tak, jak vám to vaše invalidita a zdravý rozum dovolí. Ideální je vzít si práci jen na částečný úvazek, případně jen brigádu, a pokud je to možné, přizpůsobte si ji svým potřebám nebo využijte jiných možností – vhodná je třeba práce z domova, využívání moderní techniky a podobně.

Minimální mzda

Jako invalidé si můžete přivydělávat libovolně a nikdo neomezuje ani výši vašeho výdělku. I kdybyste vydělávali 100 000 korun měsíčně, o invalidní důchod nepřijdete. Přestože však neexisuje omezení pro maximální výdělek, je tu ze zákona určena minimální mzda pro invalidy. Ta je aktuálně 9 300 korun měsíčně (u klasické 40hodinové pracovní doby týdně). Minimum pro hodinový plat je nyní 55,10 Kč.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.