Práce v Německu s sebou přináší řadu nesporných výhod a finančních bonusů, kvůli kterým se mnoha cizincům vyplatí přestěhovat se nebo i dojíždět do téhle země za zaměstnáním. Jednou z těchto výhod je takzvaný kindergeld, což je v podstatě přídavek na dítě, který může pobírat každý člověk, který je tu zaměstnaný.

V Německu má nárok na přídavek na dítě téměř každý.

I v Česku máme různé přídavky na dítě, ale dosáhne na ně jen málokdo. Kindergeld je specifický v tom, že na něj má nárok každý člověk, který v Německu po nějakou dobu pracuje, platí tu daně z příjmů a platí si tu také sociální pojištění. To, jestli přídavek dostanete, není přitom nijak ovlivněno výší vašich příjmů a nemusíte tu mít ani trvalý pobyt. Co víc, váš potomek, na kterého o přídavek žádáte, nemusí v Německu ani žít, může s matkou žít třeba v ČR nebo jakémkoliv jiném státě. Jaké jsou tedy konkrétní podmínky a jak přídavek získat?

Od 184 eur

Výše přídavku na dítě (kindergeld) je jasně daná a nemění se v závislosti na žádných přídatných faktorech. V současnosti jde o tyto částky, které žadatel může pobírat:

 • první dítě – 184 eur měsíčně
 • druhé dítě – 184 eur měsíčně
 • třetí dítě – 190 eur měsíčně
 • každé další dítě – 215 eur měsíčně

Podstatné je, že o přídavek na dítě lze žádat i zpětně, a to za celou dobu, po kterou jste v Německu pracovali.

Věk dítěte

Přídavek náleží jen tomu žadateli, který má dítě splňující tato věková či další kritéria:

 • Děti do 18 let
 • Potomci od 18 let věku, kteří nevydělávají víc než 7 680 eur ročně
 • Nezaměstnané děti do 21 let
 • Studující děti do 24 let

Příbuzenské vztahy s dětmi

Takzvaný kindergeld nemusíte pobírat výhradně jen na své vlastní děti, pravidla jsou v tomto případě trochu volnější. Nárok na něj máte také v případech, že vaše děti jsou:

 • s vámi příbuzné v prvním stupni, a to včetně osvojených (adoptovaných) dětí
 • dětmi manžela/manželky (tedy nevlastní děti), stejně tak to mohou být děti registrovaného životního partnera a nebo i vaše vnoučata, která jste přijali do své domácnosti (tedy pokud trvale žijí v bydlišti vaší rodiny)
 • děti v pěstounské péči

Kde a jak žádat

Splňujete kritéria a rádi byste dostávali přídavek na své dítě? Je to celkem snadné. V první řadě musíte vyplnit formulář, který vydává a zpracovává Familienkasse Chemnitz. Formulář je ke stažení i v češtině, ale může být třeba doložit i nějaké dodatečné informace, proto se doporučuje vyzvednout a vyplnit si formulář přímo na místě. Stejně tak ale můžete podat tuto žádost i na svém nejbližším německém úřadu práce (Agentur für Arbeit), který ji pak pošle dál. Dále je nutné vyplnit také formulář nově nazývaný Haushaltsbescheinigung zur Vorlage bei der Familienkasse (dříve šlo o formulář E401 Potvrzení o složení rodiny), a ten je nutné zaslat či donést na Generální ředitelství ÚP ČR v Praze, kde vám ho potvrdí a vrátí či zašlou zpět. Třetím potřebným formulářem je E411. S tím si ale nemusíte dělat starosti, protože německé úřady si ho samy vyžádají od Úřadu práce ČR.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.