Být na neschopence je většinou velmi nepříjemné, protože se jedná o velmi významný finanční výpadek jak pro jednotlivce, tak pro celou rodinu. Neschopenku si ovšem můžete nechat vystavit i zpětně. Kdy to lze a kdy to lékař zamítne?

S chřipkou k lékaři nemusíte hned, neschopenku vám dá zpětně.

Většina lidí žije v představě, že jakmile onemocní, musejí se k lékaři dostavit téměř okamžitě, aby jim jejich nemoc potvrdil. Ideální je skutečně ještě tentýž den přijít k lékaři, protože dostanete oficiální tiskopis, kterým svou pracovní neschopnost dokážete jak zaměstnavateli, tak i následně České správě sociálního zabezpečení. Jenže může nastat situace, kdy zkrátka k lékaři ani při nejlepší vůli nejste schopni dojít – může to být kvůli vysoké horečce, bolesti, úrazu nebo třeba silnému průjmu. Právě tyto situace lze řešit zpětným vystavením neschopenky.

Stačí zavolat

Pokud jste v situaci, kdy je vám tak zle, že nedokážete opustit svůj domov, takže nemůžete do práce, ale nedokážete si zajít ani k lékaři, je řešení nasnadě. Zavolejte svému praktickému lékaři. Vysvětlete mu svou situaci a pokuste se s ním dohodnout na řešení. Někteří lékaři se zpětnému vystavení neschopenky brání, protože jsou lidé, kteří tohoto postupu zneužívají (nedorazí do práce a chtějí po lékaři „alibi“). Ale většina lékařů vám vyjde vstříc, pokud je to opodstatněné.

Pokud jste hodně nemocní, lékař to pozná už z vašeho hlasu. A když k němu přijdete druhý nebo třetí den, jasně na vás vidí, jestli jste si vymýšleli a jste fit, nebo jestli je vám pořád ještě mizerně.

Řešení je tedy následující – pokud lékaři zavoláte s žádostí o zpětné vystavení neschopenky, lékař si zaznamená, že jste spolu mluvili a zapíše si i vaše vyjmenované příznaky. To je důležité, slouží to jako důkaz. Když k němu pak dorazíte, ověří si váš stav vyšetřením, a pokud uzná, že nelžete, vystaví vám neschopenku již ode dne, kdy jste spolu telefonicky hovořili.

Tři dny zpětně

Je jasné, že nemůžete lékaři zavolat, že k němu dorazíte za týden. Ze zákona je povoleno vystavování neschopenky zpětně jen tři dny. Existuje jen jediná výjimka, kdy je limit zpětného vystavení delší, a to se většinou stává jen tehdy, když vypukne chřipková epidemie a daný pacient má chřipku nebo příznaky jí velice podobné. O tomto výjimečném odkladu neschopenek musí ovšem oficiálně rozhodnout hlavní hygienik ve spolupráci s ministrem práce a sociálních věcí (věšinou se pak jedná o pětidenní odklad, namísto tří dnů).

Falšování je trestné

Jsou lidé, kteří se snaží neschopenku zneužívat. Buď si ji chtějí nechat vystavit, i když jsou zdraví, nebo se ji snaží zfalšovat. A to tak, že přepisují buď datum jejího započetí, nebo datum ukončení. Obojí je však hloupé, protože pracovníkům České správy sociálního zabezpečení, případně zaměstnavateli, stačí jen zkontrolovat předchozí díly daného tiskopisu neschopenky, aby odhalili nesrovnalosti. Navíc jde o trestný čin, neboť se jedná o pozměňování a padělání veřejné listiny. Běžným trestem tak je odebrání sociální dávky, která má být práce neschopnému vyplacena. V nejzazším případě za tento přečin hrozí až pět let vězení.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.