Při ztrátě zaměstnání každý člověk hned řeší, jak to udělat, aby se po přechodnou dobu, než si najde novou práci, neocitl úplně bez peněz. Řešením je přihlášení se na Úřad práce, který nejen že za vás po nutnou dou platí pojištění, ale zároveň vyplácí i podporu v nezaměstnanosti. Člověka pak zajímají dvě základní věci – kolik peněz dostane a kdy mu bude podpora v nezaměstnanosti chodit? Na to je ale velmi komplikovaná odpověď.

Termín výplaty podpory v nezaměstnanosti je velmi individuální.

Termín je tvalý

Začněme odpovědí na druhou část avizované otázky, jíž se navíc týká i tento článek. Bohužel, jednoznačné datum od nás neuslyšíte. Každý Úřad práce má výplatní termín jindy a je tedy trochu posunutý. Někomu proto chodí podpora kolem poloviny měsíce, jinému až po 20. dni měsíce. Ale jakmile ji jednou dostanete, můžete se víceméně spolehnout, že příště vám přijde v totožném termínu (plus minus dva dny, pokud se termín výplaty kryje s víkendem či státním svátkem).

Delší trvání

Pakliže žádáte o podporu v nezaměstnanosti, musíte také počítat s delší dobou, než ji dostanete. Nejprve je třeba o ni požádat a doložit veškeré potřebné podklady, vyplnit formuláře. Pak vám poštou přijde informace, jestli vám byl nárok na podporu v nezaměstnanosti přiznán. Toto rozhodnutí posléze musí nabýt právní moci (což trvá dalších 15 dní) a teprve pak vám může začít chodit podpora.

Zpětná výplata dávek

A třetí důležitá informace – podpora v nezaměstnanosti se vyplácí zpětně (podobně jako výplata či jiné sociální dávky). Takže například v únoru dostanete podporu za leden. Nepříjemné to je, pokud jste už delší dobu nezaměstnaní – i když se na Úřad práce jeden měsíc přihlásíte, zůstanete až do cca. poloviny dalšího zcela bez peněz. Na druhou stranu – jakmile z Úřadu práce odejdete, podpora vám v dalším měsíci přijde ještě za období, kdy jste tam v minulém měsíci setrvávali.

Výše podpory

Přiznali vám na Úřadu práce podporu a nevíte, kolik máte dostávat peněz? Výpočet se řídí podle tabulek: v prvních dvou měsících dostanete 65 % svého předchozího průměrného měsíčního čistého výdělku, další 2 měsíce je to už jen 50 % a poté 45 %. Pokud jste navíc dali sami výpověď nebo odešli takzvaně na dohodu, dostanete od počátku jen 45 % předchozího platu. Vždy jde ale maximálně o 15 024 Kč (platí pro rok 2016), při rekvalifikaci je částka nepatrně vyšší. A jak dlouho vám úřad bude platit? Lidé do 50 let věku dostávají podporu v nezaměstnanosti 5 měsíců, od 50 do 55 let věku je to 8 měsíců a starší 55 let ji dostávají maximálně 11 měsíců.

Jak vzniká nárok

Na Úřad práce, pod který spadáte, je třeba přihlásit se do 3 dnů od ukončení zaměstnání. Podporu pak dostanete hned ode dne následujícího po ukončení zaměstnání. Ale jen v případě, že jste byli v předchozích 2 letech alespoň po 12 měsíců účastníky důchodového pojištění – jinak nárok nemáte. Musíte úřadu navíc při žádání doložit tyto doklady:

 • evidenční list důchodového pojištění
 • zápočtový list
 • u OSVČ – potvrzení o době trvání účasti na důchodovém pojištění a o vyměřovacím základu pro pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku
 • potvrzení zaměstnavatele o výši průměrného výdělku
 • u lidí zaměstnaných v předešlé době v zahraničí – formulář E301 nebo U1

Další články z rubriky

Štítky: , , ,
 1. Mira says:

  Podporu v nezaměstnanosti mám od června 2017 a přišla mi vždy kolem 16 a 17. Dneska je 19. Září a podpora za srpen porad nikde. Do 25. Dne musím zaplatit nájem ale nemam dostatek peněz, přijdou ještě ?

 2. Stana says:

  Ja mam potporu od 10.10.2017.Psala jsem pani jestly penize dostani za rijen ted v listopadu.Psala ze ano a ze penize odesly 21.11.2017.A dnes je 27.11 a penize na ucte nejsou.Konto mam pry v poratku tak kde je chyba.Proc to trva tak dlouho.Me s platbou taky nikdo jepocka.Diky

  • Anonym says:

   Toho 10:10 2017 TO nebylo právní moci jesli ano tak počítejte zw měsíc to trvá a jestli už ste měla podporu tak máme stejnej problém jako vy

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.