Všichni důchodci, kteří při pobírání starobní penze zároveň pracují nebo podnikají, mají po určité době nárok na přepočítání starobního důchodu a tím pádem na jeho zvýšení. Nejde o žádné závratné částky, ale i tak se vyplatí na to myslet. O přepočet si totiž musíte zažádat sami, nikdo vám důchod automaticky nenavýší.

Na přepočet důchodu mají nárok všichni pracující důchodci, i OSVČ.

Přepočítat a tedy navýšit důchod si mohou nechat všichni senioři, kteří jsou zaprvé v klasickém starobním důchodu (tedy nejsou v předdůchodu ani předčasném důchodu) a zároveň si někde či nějak přivydělávají. Podstatné je, že z této své činnosti musejí odvádět důchodové pojištění. To znamená, že musí být buď klasicky zaměstnaní, nebo být vedeni jako OSVČ. Takže dohoda o provedení práce ani dohoda o pracovní činnosti do 2500 Kč za měsíc se nepočítá a na zvýšení tak nemáte nárok.

Každých 360 dnů

O přepočet starobního důchodu si můžete požádat na příslušné okresní správě sociálního zabezpečení, a to po každých 360 odpracovaných dnech. Žádat musíte písemně přímo na pobočce úřadu a žádat lze až pět let zpětně. Pokud nevíte jak, nemusíte si dělat starosti, úředníci vám se vším pomohou. Je třeba akorát doložit jim evidenční list důchodového pojištění (vydá vám ho zaměstnavatel) nebo výpis z evidence OSVČ (pokud podnikáte).

Co se nezapočítává?

To, že si přivyděláváte 360 dnů, neznamená, že vám vznikne nárok na navýšení penze. Jsou totiž období, která se do této doby nezapočítávají. Mezi ně patří zejména:

  • neplacené volno
  • neomluvené absence
  • dočasná pracovní neschopnost
  • ošetřování člena domácnosti

Kolik činí zvýšení

Důchod se nezvyšuje každému člověku o totožnou částku – záleží na tom, jak vysoký důchod dosud pobíráte. Navýšení totiž činí vždy 0,4 procenta z výpočtového základu. Každému člověku je přitom tento výpočtový základ vyměřen na základě jeho předchozích výdělků a doby zaměstnání (a pozor, nejedná se o procentuální základ, ten se nemění). Obvykle se tak jedná o pár desetikorun měsíčně, ale i to je lepší než nic.

Jak dlouho to trvá

Pracovníci České správy sociálního zabezpečení doporučují, aby si senioři o přepočet starobního důchodu požádali hned vzápětí po dosažení již zmiňovaných 360 dní práce (případně navýšených o období pracovních neschopností či absencí). Díky tomu je celý proces přepočtu a schvalování rychlejší a trvá zhruba dva měsíce. Komplikovanější je situace, pokud je důchodci na mzdu uvalena exekuce, nebo pokud si například ČSSZ musí údaje z evidenčního listu ověřovat u zaměstnavatele. Pak se proces může protáhnout až na několik měsíců, ale žadatel je o všem informován písemně ze strany ČSSZ a může být v klidu – i když to trvá déle, pokud má na peníze nárok, dostane je.

Přebývající dny

Co když jste odpracovali například 400 dnů a s pracovní činností definitivně skončili? V tom případě vám na základě vaší žádosti ČSSZ důchod navýší za zmiňovaných 360 dnů. Zbylých 40 dnů vám již nezapočítá, ale neztratí se vám. Pokud někdy na výdělečnou činnost navážete a budete dál pracovat, doby se vám sečtou. Není tu přitom žádný limit, po který smíte vydělávání přerušit, záleží jen na vás. Ale pokud už si nebudete přivydělávat nikdy, oněch 40 dnů vám bohužel propadne.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,
  1. Zdeněk says:

    Lze požádat o přepočítání důchodu elektronicky?

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.