Jakmile člověk dosáhne důchodového věku, automaticky očekává, že mu stát začne vyplácet penzi. Jenže její výše závisí na mnoha faktorech. A může se stát, že i když jste celý život poctivě pracovali a platili si důchodové pojištění, nakonec dostanete jen minimální důchod.
Výše důchodu se dá poměrně snadno vypočítat. Z hlavy to asi nezvládnete, ale na internetu existují různé důchodové kalkulačky, do kterých stačí zadat pár základních údajů. Jak se výše vaší budoucí penze vypočítává? V první řadě musíte vzít takzvanou základní výměru, což je pevně daná částka a jedná se vždy o devět procent z aktuální průměrné mzdy. Pro zajímavost, v loňském roce činila základní výměra přesně 2 400 korun. Dále je nutné kalkulovat s takzvanou procentní výměrou, která je také přesně daná – jde o 1,5 procenta výpočtového základu, a to za každý rok doby důchodového pojištění. Procentní výměra tedy každému člověku vychází úplně jinak, ale nikdy nesmí být nižší než 770 korun (tedy i pokud vám vyjde nižší částka, dostanete od státu 770 korun). Z toho plyne, že když se obě zmiňované částky sečtou, dostaneme takzvaný minimální důchod. Ten v loňském roce činil 3 170 Kč, letos jde „už“ o 3 210 korun.
Hrozí živnostníkům i zaměstnaným
V současné době je průměrný důchod přes 11 000 korun. Přesto na něj spousta důchodců nedosáhne, a to i když byli celý život pracující, poctivě si platili veškerá pojištění a v době nezaměstnanosti za ně třeba platil i stát. Záleží totiž na tom, jakou jste pobírali mzdu a tedy jakou procentní část jste z ní odváděli státu. Čím jste brali víc, tím vyšší budete mít důchod. Takže lidé, kteří celý život pracovali jen za minimální mzdu, mohou také očekávat pouze minimální důchod nebo maximálně o pár tisíc vyšší. Ve stejně svízelné situaci jsou i živnostníci, kteří platili jen minimální odvody – podle nich se jim totiž vypočítává budoucí výše penze, a ta tak také bude pouze minimální nebo ji bude jen o maličko převyšovat.
Riziko živoření
Problém je, že i když je hranice minimálního důchodu stanovena a nikdo se tak nemůže ocitnout zcela bez prostředků, z minimálního důchodu můžete jen těžko vyžít. A ono se těžko přežívá i s příjmem okolo 5 000 korun(natož se třemi tisíci), pokud je senior navíc sám. Řada důchodců se tak ocitá na hranici chudoby, musejí si i v penzi přivydělávat a nebo živoří, protože penze nedokáže pokrýt veškeré jejich základní náklady na bydlení a jídlo. Problém je, že i když se oficiálně hovoří o takzvaném minimálním důchodu, není nikde zakotven v zákoně. Jde jen o stanovený výpočet, ale ten se může kdykoliv změnit a výsledek navíc vychází velmi nízký. Proto se už nějaký čas jedná o tom, že by výše minimálního důchodu měla být uzákoněna a že by měl důchod být minimálně tak vysoký, aby se z něj dalo vyžít. Zatím se tak ale nestalo, takže se mnozí senioři i budoucí senioři potýkají s velkými problémy.
Další články z rubriky
- Neschopenka zpětně
- Práce v plném invalidním důchodu
- Kdy chodí peníze za paragraf
- Kdy chodí nemocenská
- Jak vyplnit doklad o výši čtvrtletního příjmu
- Přepočítání starobního důchodu
- Žádost o přepočet starobního důchodu
- Předdůchod: aktualizované podmínky
- Výše příspěvku na péči
- Výše rodičovského příspěvku
- Kindergeld v německu
- Kolik je životní minimum
- Žádost o příspěvek na bydlení
- Kdy chodí podpora v nezaměstnanosti
- Minimální důchod
- Vdovský důchod po manželovi
- Žádost o invalidní důchod
- Předčasný odchod do důchodu
- Další články z rubriky 'Sociální dávky' »