Zatímco dnešní mladá generace se bojí, že už se státního důchodu nedočká, nastávající senioři řeší úplně jiný problém. Je lepší odejít do penze v přesně stanoveném důchodovém věku nebo se vyplatí předčasný odchod do důchodu? A jaká pro něj platí pravidla?
Možnosti odejít do důchodu ještě „před termínem“ využívá čím dál více lidí. Někteří tuto možnost volí ze zdravotních důvodů, protože už nemohou vykonávat své dosavadní povolání, jiným se už zkrátka pracovat nechce. Ale do důchodu se nedá odejít třeba ve čtyřiceti letech, pro tento úkon existují přesně stanovená pravidla, která se odrážejí také na výši důchodu, který pak příjemci vyplácí stát. Podívejme se na tuto problematiku tedy podrobněji.
Dřív, ale za méně
V první řadě je třeba přesně znát věk, ve kterém můžete do důchodu odejít. Ten se dá na internetu spočítat v nejrůznějších kalkulačkách, případně vám ho sdělí příslušné úřady. Termín odchodu do penze se vypočítává podle data narození, u žen se započítávají i jejich děti. A pokud chcete do penze dříve? Jestliže do ní máte nastoupit dříve než v 63 letech věku, můžete jít maximálně o tři roky časněji. Pokud máte důchodový věk až po 63. roce života, tak můžete do předčasného důchodu odejít klidně i o pět let dřív, ale podmínkou je věk minimálně 60 let. Přitom platí, že na předčasný důchod musíte mít nárok, tedy že jste si po přesně stanovený počet let platili důchodové pojištění – v současnosti je to 32 let, a pokud splněno nemáte, na předčasný odchod do důchodu ztrácíte šanci.
Řadu lidí nadchne myšlenka, že půjdou do penze o několik let dřív, nebudou se muset už dál dřít, dělat si starosti s pracovními úkoly a budou si zkrátka žít v pohodě a užívat si. Ale je nutné si uvědomit, že čím dříve do penze odejdete, tím nižší důchod dostanete. Přitom snížení je doživotní – trvá i poté, co dosáhnete důchodového věku.
Jak se vypočítá?
V současné době důchod vyplácí stát, respektive příslušný úřad České správy sociálního zabezpečení. Tato sociální dávka má přitom dvě složky – první je základní výměr, který se nikdy nemění (ani u předčasného odchodu do důchodu). Druhou částí je procentní výměra, která se vypočítává nejen podle doby, po kterou jste byli účastníky důchodového pojištění, ale i podle výše vašeho platu. Tato procentní výměra se přitom při předčasném odchodu do důchodu snižuje, a to za každých devadesát dní, které vám zbývají do dosažení skutečného důchodového věku. V prvním roce je to snížení o 0,9 procenta za každých devadesát dní, ve druhém 1,2 procenta, poté jde o 1,5 procenta za každých uplynulých devadesát dní. Což znamená, že pokud jdete do důchodu o tři roky dříve, tak se vám z téhle části penze srazí každý měsíc 15,9 procenta.
Uvažujete, že byste si u předčasného důchodu přivydělávali? Těžko, možnosti jsou tu velmi omezené a přivydělat si lze u běžného zaměstnání jen 2 500 Kč měsíčně, OSVČ si může ročně přijít jen na něco málo přes 60 000 korun. Takže všeobecně platí – předčasný odchod do důchodu je dobrou volbou ze zdravotních důvodů, ale kvůli pohodlnosti se z dlouhodobého hlediska nevyplatí.
Další články z rubriky
- Neschopenka zpětně
- Práce v plném invalidním důchodu
- Kdy chodí peníze za paragraf
- Kdy chodí nemocenská
- Jak vyplnit doklad o výši čtvrtletního příjmu
- Přepočítání starobního důchodu
- Žádost o přepočet starobního důchodu
- Předdůchod: aktualizované podmínky
- Výše příspěvku na péči
- Výše rodičovského příspěvku
- Kindergeld v německu
- Kolik je životní minimum
- Žádost o příspěvek na bydlení
- Kdy chodí podpora v nezaměstnanosti
- Minimální důchod
- Vdovský důchod po manželovi
- Žádost o invalidní důchod
- Předčasný odchod do důchodu
- Další články z rubriky 'Sociální dávky' »