Nemoc nás může postihnout v jakémkoliv věku i v jakékoliv době. Může jít jen o krátké nachlazení nebo o těžkou, několikaměsíční nemoc. Vždy je to nepříjemné a kromě svého podlomeného zdraví obvykle řešíme ještě další palčivé otázky – jak je to s nemocenskou, kdy přijdou peníze a co je pro vyplácení třeba udělat?

Nemocenskou vyplácí ČSSZ - musíme jí ale dodat různé podklady.

Na výplatu nemocenských dávek má nárok každý, kdo je účastníkem nemocenského pojištění. Pokud jste studenti, na mateřské dovolené a podobně, platí za vás vše stát. Pokud jste zaměstnaní, odvádí za vás příslušnou částku do státního sociálního systému zaměstnavatel. OSVČ si musejí tuto problematiku ohlídat sami a sami vše poctivě platit. Pokud tedy řádně platíte a onemocníte, máte jistotu, že stát se o vás postará a nezůstanete bez prostředků. Ale musíte pro to samozřejmě ještě něco udělat.

Od 15. dne platí stát

První tři dny nemoci vám nikdo neproplatí, od 4. do 14. dne vám náhradu mzdy musí dát zaměstnavatel (a to jen za pracovní dny). Od 15. dne přebírá tuto povinnost stát, respektive Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která platí za každý kalendářní den bez ohledu na vaše pracovní směny.

Když jste v pracovní neschopnosti, dá vám váš ošetřující lékař hned prvního dne několikadílný tiskopis, takzvanou neschopenku. Nyní nás zajímá výplata nemocenské, takže budeme řešit jen ten díl tiskopisu, který k této problematice přísluší. Jde o IV. díl tiskopisu (ten s růžovým pruhem) nazvaný „Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti“. Tento díl vám předvyplní lékař, na vás je jen otočit ho, podepsat, zaškrtnout, zda chcete peníze od ČSSZ dostávat formou složenky (v tom případě hradíte jako příjemce i náklady na složenku) či na váš bankovní účet (zasílání je bez poplatků) a případně vyplnit číslo účtu. Pak papír donesete svému zaměstnavateli, který ho odešle příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení (jako OSVČ musíte tiskopis odnést či odeslat sami).

Výplata do 30 dnů

Česká správa sociálního zabezpečení má na vyřízení vaší žádosti zákonnou lhůtu 30 dnů. To je nejzazší termín. Pokud ale není například chřipková epidemie, takže úředníci nestíhají, vyřizují žádosti většinou do 10 dnů od jejich doručení, a někde i v mnohem kratším termínu. Pokud tedy řešíte, kdy vám přijde nemocenská, záleží to jen a jen na datu doručení tiskopisu a aktuálním množství práce neschopných. V dalších měsících (při dlouhodobé pracovní neschopnosti), nemocenská obvykle chodí během první poloviny kalendářního měsíce, ale opět záleží hlavně na datu doručení dalšího z tiskopisů. Kterého?

Lístek na peníze

Pokud vaše pracovní neschopnost trvá déle, tedy několik měsíců, nebudou vám nemocenské dávky chodit automaticky. Každý měsíc si musíte zajít ke svému lékaři, který vám při kontrole vystaví takzvaný lístek na peníze čili potvrzení o trvání pracovní neschopnosti. Tento doklad pak dáte svému zaměstnavateli a ten ho pošle OSSZ (jako OSVČ si opět musíte vše zařídit sami). Na základě tohoto potvrzení vám pak bude vyplacena další dávka, většinou opět v termínu do 10 dnů od doručení na příslušnou OSSZ.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.