Pohráváte si s myšlenkou na pořízení pilotního průkazu na ultralehká letadla, ale příliš o této kategorii letounů nevíte? Dali jsme pro vás dohromady několik zajímavých faktů, které byste o ultralightech měli znát. Zároveň v článku vysvětlíme, proč je důležité neopomenout na uzavření pojištění pro piloty.

Jaká je minimální věková hranice?

Pilotem ultralehkého letadla se můžete stát již od 16 let. Minimální věková hranice pro zápis do kurzu výcviku je 15 let. Podmínkou je souhlas zákonných zástupců. Délka výcviku není nijak omezená a můžete ho kdykoliv ukončit. O nalétané hodiny nepřijdete ani v případě dočasného přerušení.

Zájem o pilotní průkazy na ultralehká letadla mají spíše muži, ale stranou nezůstává ani ženské pohlaví. Dámy jsou obecně všímavější, učenlivější a pečlivější, což z nich dělá ideální adeptky na pilotky.

ultralight

I pro piloty existuje pojištění

Pro začátečníky i profesionály je dobrou volbou vhodně zvolené pojištění pilotů. V případě škody způsobené na vypůjčeném stroji se o úhrady postará pojišťovna.

Kvalitní pojištění pro piloty on-line nabízí ERGO pojišťovna. Rozsah pojistného krytí činí 50 až 600 tis. korun. Další důležité informace najdete ve VPP pro pojištění pilotů.

pilot

Můžete létat s rodinou a přáteli?

Po absolvování kurzu si na palubu nelze přibírat další osoby. Výjimkou jsou vlastníci pilotního průkazu na ultralighty s více než 50 nalétanými hodinami. S dalšími osobami lze létat až po absolvování 50 hodin letu.

Jaký je průměrný dolet ultralightu?

Dolet ultralehkých letadel závisí na objemu nádrže. Ten se pohybuje v rozmezí 50 až 120 litrů. Dalším faktorem je spotřeba paliva, která činí cca 11 – 16 litrů na letovou hodinu. Obecně se průměrný dolet pohybuje kolem 600 kilometrů bez tankování. Některá letadla mají dolet až 200 kilometrů. Do zahraničí se však můžete vydat pouze v případě, že zvládnete leteckou angličtinu.

Další články z rubriky

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.