Nebankovní půjčky jsou na trhu sice už více než 10 let, ale teprve nyní zažívají největší boom. Velký vliv na to má i fakt, že díky nové novele zákona ubylo nedůvěryhodných a nespolehlivých poskytovatelů. Půjčování od nebankovních společností je mnohem bezpečnější, než ještě před třemi roky. I dnes se ale můžete napálit, pokud nebudete vybírat pečlivě. Jak na to?

Prověřovat musíte stále

Novela zákona o spotřebitelském úvěru (více zde), sice výrazně zmenšila počet poskytovatelů nebankovních úvěrů, i tak jich v ČR stále existuje několik tisíc. I dnes se mezi nimi mohou najít ti, kdo nastavili ne příliš transparentní pravidla a snaží se vydělat na složité situaci lidí. Hlídat si musíte především skryté poplatky a poznámky pod čarou ve smlouvě. Raději věnujte několik minut přečtení podmínek, než abyste se dostali do velkých problémů.

Peníze

Společnosti s dobrým jménem

Jak poznat seriózní společnost? Například tak, že bude zaregistrována v APNÚ (Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů). Cílem této asociace je sdružovat poskytovatele nebankovních půjček a vytvářet dobré jméno nebankovního půjčování. Společným cílem společností je hlavně efektivní ochrana spotřebitele před poskytovateli, kteří nemají férový přístup. APNÚ brání nekalým obchodním praktikám. V současné době jsou členy: Via SMS s.r.o., Friendly Finance s.r.o., CreditPortal, a.s., Kontex Trade International s.r.o. a další.

Via SMS

Jak si tedy půjčit?

Záleží na konkrétní situaci. Vždy si musíte promyslet, zda půjčka bude skutečně správným řešením vaší situace. Nejdříve ze všeho posuďte, jestli si opravdu musíte půjčit. Pádným důvodem je například nedostatek peněz před výplatou, potřeba zaplatit energie nebo nákup nového spotřebiče, bez kterého se v domácnosti neobejdete. V další fázi si musíte spočítat, jestli peníze z rychlé půjčky stihnete včas vrátit.

Další články z rubriky

  1. mánička says:

    Děkujeme za skvělý zdroj

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.