Většina lidí, kteří chtějí podnikat, založit si firmu nebo jen být na volné noze a bez dohledu nadřízených, potřebuje živnostenské oprávnění. Pokud se to týká právě vás, poradíme vám, co všechno je třeba zařídit a kolik vás to bude stát.

Stát se živnostníkem s sebou přináší spoustu povinností a starostí.

Živnostenský list je zastaralé označení, už pár let se totiž nevydává. Je sice spousta lidí, kteří ho ještě fyzicky mají a je stále platný, ale pokud půjdete na Živnostenský úřad, dostanete pouze výpis z živnostenského rejstříku. A živnostenský úřad je přesně tím místem, kde musíte začít.

Volba správné živnosti

Základem je správně si vybrat, jakou živnost chcete vykonávat. Všechny najdete v § 3 Živnostenského zákona č. 455/1991 Sb., kde jsou v jednotlivých přílohách konkrétně vyjmenované živnosti volné, řemeslné, vázané a koncesované. Podle toho, čím se chcete zabývat, si musíte zvolit jednu či více konkrétních. Zároveň je třeba vědět, že pro poslední tři jmenované musíte mít i odborné vzdělání nebo potřebné zkoušky. U volné po vás nic takového vyžadováno není.

Bez živnosti

Může se stát, že hodláte vykonávat takovou činnost, pro kterou ani živnostenské oprávnění nepotřebujete. Jedná se zejména o autorskou činnost, práci v lesnictví či hospodářství, herectví a práci v uměleckých oborech, případně pokud se chcete stát exekutorem, daňovým poradcem, advokátem, makléřem, správcem konkursní podstaty či znalcem. Detaily o této problematice najdete v § 3 Živnostenského zákona a § 7 odst. 1, 2 Zákona o daních z příjmů.

Co s sebou na úřad

Na Živnostenský úřad si s sebou vezměte občanský průkaz a také dokumenty dokladující vaše odborné vzdělání či zkoušky. Tady pak vyplníte registrační formulář, kde kromě svých osobních údajů uvedete i druh zvolené živnosti či více živností, případně doložíte dokumenty. Nakonec zaplatíte poplatek 1 000 korun. Do týdne vám pak přijde výpis z živnostenského rejstříku, dostanete své jedinečné IČ a stáváte se plnoprávnou OSVČ (osobou samostatně výdělečně činnou) se všemi jejími právy a povinnostmi.

Další povinnosti

Registrací na živnostenském úřadě se automaticky přihlašujete i k placení daně z příjmů Finančnímu úřadu a placení sociálního a zdravotního pojištění. Na všechny instituce musíte posléze s výpisem z živnostenského úřadu ještě zajít – Finanční úřad vám následně přidělí DIČ, pokud ho potřebujete, správa sociálního zabezpečení a vaše zdravotní pojišťovna vám sdělí, kolik peněz jim měsíčně budete odvádět na pojistném. Každý rok musíte odevzdávat daňové přiznání (Finanční úřad) a přehled o příjmech (zdravotní pojišťovna s ČSSZ), aby bylo jasné, jestli vám mají vrátit nějaké peníze nebo budete naopak doplácet, případně jestli se vám v následujícím období zvýší pojistné.

EET

V současnosti některým OSVČ přibyly další povinnosti, a to povinné pořízení registračních pokladen (EET). Pokud tedy žádáte o živnostenské oprávnění, zjistěte si, jestli se tato povinnost týká či bude týkat i vás.

Přerušení/ukončení živnosti

Svou živnost můžete kdykoliv přerušit nebo přímo ukončit. Stačí vám k tomu zajít na Živnostenský úřad a tam s vámi vyplní potřebný formulář. Tím se zprostíte veškerého dalšího placení dalším institucím. Ale kdykoliv můžete na živnost zase navázat a pokračovat ve své činnosti.

Další články z rubriky

Štítky: , ,
  1. DOTAZ says:

    DOBRÝ DEN .CHCI SE ZEPTAT ZDALI JE MOŽNÉ V DNEŠNÍ ZTÍŽENÉ SITUACI ŽÁDAT O ŽIV. LIST ONNLAIN

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.