Příběh papírové dvacetikoruny nebyl příliš dlouhý – byla s námi jen pouhých 14 let. Ale mnoho z nás má ještě tuto modrou bankovku v živé paměti. A jak by také ne, vždyť její platnost skončila poměrně nedávno, v roce 2008.

Papírová dvacetikoruna je minulostí. Nahradí ji papírová dvacetieurovka?

Jen někteří lidé si ještě pamatují na papírové desetikoruny, ale i mladší generace zažila papírové „dvacky“. Ty začala Česká národní banka posílat do oběhu 20. dubna 1994. Tento rok je poměrně logický, protože krátce předtím došlo k rozdělení Československa, a tak se musely mezi lidi dostat nové, ryze české bankovky. První byla papírová „dvoustovka“, krátce nato přišla právě i dvacka. Ta se dočkala také své vylepšené, modernější verze, a to o dva roky později – 2. února 1996.

Čím dál méně

Nejvíce papírových dvacetikorun bylo v oběhu začátkem roku 1997, kdy jich existovalo přes 43 milionů kusů (konkrétně šlo o 43 600 000 kusů). Od té doby jich bylo čím dál méně. Proč? Přestaly se vyrábět nové, protože se zjistilo, že tato hojně využívaná bankovka nevydrží déle než zhruba rok a půl. Proto Česká národní banka přišla s její alternativou v podobě zlatavé mince s třinácti hranami. A dvacetikorunových bankovek bylo čím dál méně, až se postupem času staly velkou vzácností. A tak bylo rozhodnuto, že budou staženy z oběhu zcela a bude zrušena jejich platnost. To bylo v roce 2008, kdy se jimi dalo stále ještě normálně platit, ale v té době už šlo spíš o ceněné sběratelské kousky.

Desetinásobná hodnota

Papírová dvacetikoruna se stala takovou vzácností, že pokud ji chtěl někdo získat do své sbírky, tak za ni byl ochotný jejímu „majiteli“ zaplatit až desetinásobnou hodnotu této bankovky (čím byl stav bankovky horší, tím nižší byla její cena). Tím se ale nikterak neměnila běžná hodnota papírových dvacetikorun, v obchodě jste za ně prostě nakoupili zboží za dvacet korun.

Vracení a výměna

Platnost papírových dvacetikorun byla oficiálně ukončena 31. srpna 2008. Od toho okamžiku už nebylo možné jimi platit. Pokud někomu tehdy dvacetikoruna zbyla v peněžence, nemusel smutnit – ještě po celý další rok bylo možné přinést tuto bankovku do kterékoliv banky, kde vám byla vyměněna za jinou, platnou minci (či při větším počtu papírových dvacetikorun za bankovku vyšší hodnoty). Kdo někde doma objevil papírovou dvacetikorunu ještě i poté, také nemusel věšet hlavu – po dobu pěti let od ukončení platnosti bylo možné bankovku měnit v České národní bance.

Pak už se stala jen památkou a sběratelským kouskem a vydala se tak na cestu všech zrušených bankovek a mincí naší dávné i nedávné historie, jako byly například desetníky, dvacetníky či padesátníky, a nebo naposledy zrušené papírové padesátikoruny (ty přestaly platit teprve v lednu 2011 a měnit je v České národní bance bylo možné do roku 2017).

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.