S placením SIPO má pravděpodobně zkušenost většina z nás. Je to velmi dobrý nástroj, který nabízí Česká pošta ke zjednodušení a zefektivnění mnoha různých plateb, které nemusíme hradit jednotlivě, ale všechny naráz na základě jednoho jediného platebního dokladu. Jenže co když na to zapomeneme? Jak to řešit a co nám hrozí?

Nezaplacení SIPO není žádná tragédie, většinou stačí vyčkat.

Nejprve si v krátkosti shrňme, co to SIPO vlastně je. Jedná se o zkratku, která značí „Soustředěné inkaso plateb obyvatelstva“. Společnosti a právnické osoby, které s Českou poštou uzavřou smlouvu, mohou inkasovat své platby jejím prostřednictvím. Jedná se zejména o pravidelné poplatky za Českou televizi a Český rozhlas, ale pomocí SIPO lze hradit i splátky za elektřinu, plyn, vodné a stočné, nájemné, stavební spoření, různé pojistky a tak dále. Vše, co je potřeba daný měsíc zaplatit, vám přijde do poštovní schránky nebo e-mailem (záleží na vaší volbě) na jednom lístku a vy ho pak jdete buď uhradit na pobočku České pošty, nebo platíte SIPO na základě svého osobního spojovacího čísla bezhotovostně ze svého bankovního účtu, případně můžete vše platit v Poštomatu či u vašeho poštovního doručovatele. Od toho je odvozena také různá výše poplatků za tuto službu (od 10 do 25 korun).

Datum splatnosti

Na dokladu SIPO je vždy zapsané datum, do kterého je třeba platbu za jednotlivé položky uhradit. Obvykle stačí zaplatit do konce daného měsíce, u poplatků za televizi a rozhlas byste platbu správně měli provést do 15. dne daného měsíce, nejpozději pak do 23. dne měsíce. Je to velmi důležité, zejména pokud platíte hotovostí. Proč? Protože když na platbu zapomenete a přijdete na pobočku České pošty až v následujícím měsíci, doklad už není platný. Propadl a nemůžete ho zaplatit, i kdybyste sebevíc chtěli – a pracovníci pošty vám s tím nemohou nijak pomoci.

Co s neodeslanou platbou

Pokud z nějakého důvodu v daném termínu nezaplatíte SIPO, měli byste to začít řešit. Jde totiž většinou o velmi důležité platby a například neuhrazení nájemného může být značným problémem. Takže pokud SIPO nezaplatíte, máte několik možností řešení. Záleží na tom, jaké všechny platby na něm máte sdružené.

ČT a ČRo neřešte

Pakliže jste nezaplatili poplatek za Český rozhlas a Českou televizi, nemusíte se hroutit a zběsile hledat kontakty na tyto instituce. Vyčkejte na příští měsíc, kdy vám přijde opět nový doklad SIPO a na něm budete mít nezaplacenou částku připočtenou k té následující. Nemusíte se bát žádného penále ani odpojení televize – zkrátka stačí na základě nového dokladu v dalším měsíci zaplatit dvakrát a je to vyřešeno.

Čekejte upomínku

V případě, že jste neuhradili jinou platbu (elektřina, voda, plyn a podobně), očekávejte, že vám v následujícím měsíci přijde upomínka. Většina institucí, které si od vás přes SIPO nechávají platit, má tuto službu s Českou poštou sjednanou. Takže vám stačí vyčkat na upomínku a jít vše správně zaplatit. Pokud si nejste jisti, jestli upomínka má přijít, nejlepší je kontaktovat přímo toho, komu jste nezaplatili, a zeptat se na správný postup platby.

Nový doklad

Může se vám rovněž stát, že o doklad SIPO z nějakého důvodu přijdete. Ztratí se vám, poškodí a podobně. Nemusíte se kvůli tomu stresovat – stačí zajít na nejbližší pobočku České pošty, vzít si s sebou své osobní spojovací číslo a pracovníci pošty vám vystaví nový doklad SIPO.

Další články z rubriky

Štítky: ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.