Když vám zemře někdo blízký, je to vždy tragédie. Člověk má chuť všeho nechat, rezignuje najednou na veškeré činnosti a zaplaví ho smutek. Nejradši by jen v kruhu rodiny vzpomínal na krásné chvíle se zesnulým a snažil se tak zahnat obrovský smutek. Jenže vzápětí je třeba začít jednat a zařizovat – odvoz mrtvého, pohřeb a další náležitosti, které k tomu patří. A není to zrovna levná záležitost.

Pohřeb za méně než 10 000 Kč pořídíte jen těžko.

Většina z nás nad tím raději dopředu moc nepřemýšlí. Komu by se chtělo předem zjišťovat, kolik stojí pohřeb, co všechno se musí zařídit a jak moc to zabere času a energie. Pravdou je, že i když skoro vše můžete zařídit telefonicky či online, stojí to hodně peněz. Pokud se chcete se zesnulým rozloučit důstojně a se vší parádou, deset tisíc vám rozhodně stačit nebude. Existuje ale mnoho variant, ze kterých si vybere každý a které nabízí většina pohřebních služeb.

Bez obřadu za 10 000

Pokud nemáte peněz nazbyt, můžete zvolit jen obyčejný pohřeb bez obřadu. Jde obvykle pouze o kremaci zesnulého, přičemž pozůstalí si posléze vyzvednou urnu. Do ceny se započítává rakev, natiskutí parte (většina ústavů nabízí v této ceně až okolo dvaceti kusů), urna. Pokud si myslíte, že to musí vyjít levně, mýlíte se. Tenhle základ obvykle nepořídíte levněji než za 10 000 korun. A když si chcete sami vybrat luxusní rakev a zajistit i její ozdobu, případně přidat další drobnosti, pohřeb bez obřadu vyjde pomalu až na 20 000 Kč.

S obřadem od 20 000 korun

Pohřeb, jak si ho většina z nás představuje, se odehrává v pohřební síni, kde je vystavena rakev, kolem je květinová výzdoba a věnce, hrají varhany nebo se pouští předem vybrané skladby, pronáší se smuteční řeč. Po tomto obřadu následuje kremace, kde už smuteční hosté přítomni nejsou, ale jejíž cena je, jak je uvedeno výše, okolo 10 000 Kč. Kompletní zařízení pohřbu s obřadem, tedy nakoupení květinové výzdoby a věnců, výběr rakve, zaplacení síně i řečníka, to vyjde na 20 000 korun a více. Hodně ale záleží na lokalitě, kde se pohřeb koná. Například ve velké obřadní síni v pražských Strašnicích zaplatíte 27 000 korun, ve vybraném kostele v Praze vás to bude stát 24 000 korun, obřad v kostele s následným uložením do hrobu je pak za 25 000 korun.

Nárok na pohřebné

Málokdo je natolik zodpovědný, že si šetří na vlastní pohřeb. Ostatně, stojí tolik, že většina lidí ani nemá dost peněz, aby si mohli spořit ještě na toto. Stát proto určitým skupinám obyvatel poskytuje takzvané pohřebné, jehož výše je 5 000 korun a žádat o něj lze i až rok zpětně, a to na vašem místním Úřadu práce. Na tento příspěvek máte nárok ovšem pouze tehdy, pokud zařizujete pohřeb osobě, která zemřela jako nezaopatřené dítě, nebo to byl rodič nezaopatřeného dítěte. Vše je podrobně popsáno v zákoně o státní sociální podpoře č. 117/1995 Sb.

Splátky i platba předem

Může se stát, že když vám zemře příbuzný, na pohřeb nebudete mít dost peněz. Proto některé pohřební ústavy nabízejí možnost pohřbu na splátky. A jinde si vlastní pohřeb můžete dokonce „předplatit“. Abyste pak finančně nezatěžovali pozůstalé, zkrátka si vše zaplatíte podle svého a předem. Po vaší smrti už pohřeb nikoho nebude nic stát.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.