Mnoho zaměstnavatelů odměňuje své pracovníky i jinak než jen pouhou výplatou. Kromě různých benefitů a výhod jim proto často dávají nejen stravenky, ale i takzvané Flexi Passy. Jedná se o poukázky, které se dají využít na nejrůznější volnočasové aktivity a lze jimi platit ve více než 11 000 provozovnách.

Pomocí Flexi Passů si můžete zaplatit dovolenou nebo třeba lázně.

Pokud patříte mezi ty, které zaměstnavatel mimo jiné odměňuje i Flexi Passy, měli byste mít také přehled, kde tyto poukázky můžete využít. Většina pracovníků totiž obdrží Flexi Passy v hodnotě několika tisíc korun ročně, takže je škoda nechat je propadnout.

Co je Flexi Pass

Nejprve si krátce shrňme, co je to ten Flexi Pass. Jedná se o poukázky vydávané společností Sodexo. Důvodem, proč jsou tak oblíbené, je, že jsou osvobozené od odvodů na zdravotní a sociální pojištění a zaměstnanec je ani nemusí danit. Jeden Flexi Pass může mít hodnotu 50, 100, 200, 500 či 1 000 korun a zaměstnanec z této částky hradí jen zlomek – nebo také nic a jde čistě o benefit zaměstnavatele. Platnost poukázek je vždy dva roky.

Na co lze využít

Flexi Passy se všeobecně používají na hrazení volnočasových aktivit – nemusíte tedy platit hotově penězi, ale těmito poukázkami. Nejčastějšími oblastmi, kde je lze využít, jsou:

  • sportovní aktivity
  • kulturní akce
  • cestování, lázeňské pobyty, dovolená v ČR či zahraničí
  • vzdělávání
  • nákup zdravotních potřeb, vitamínů, brýlí
  • nadstandardní zdravotní péče

Výjimka u dovolených

Zatímco ve většině oblastí neplatí při platbě Flexi Passy žádné omezení, u dovolených zakoupených přes cestovní kanceláře a agentury je tomu jinak. V tomto případě totiž můžete pomocí Flexi Passů hradit pouze zájezdy do hodnoty 12 000 korun a zaplatit jimi můžete maximálně 50 procent ceny zájezdu. Platbu pomocí Flexi Passů navíc musíte hlásit předem a lze je použít pouze na uhrazení základní ceny zájezdu.

Vyhledávání možností využití

Jak již bylo zmíněno v úvodu, pomocí Flexi Passů můžete platit ve zhruba 11 000 provozovnách po celé České republice. Tam, kde je lze uplatnit, mají jejich obrázek obvykle vylepený na dveřích provozovny, případně vás o této možnsoti na váš dotaz informují. Ale můžete se informovat i předem, a to na internetu, konkrétně na webu vydavatele poukázek – Sodexa. Vyhledávání je snadné, a pokud nechcete zobrazit plnou nabídku, můžete si nastavit hned několik kritérií. Zvolit si můžete v první řadě lokalitu, v níž chcete poukázky uplatnit (v nabídce jsou všechny kraje České republiky, a když si zvolíte konkrétní, můžete si nakliknout ještě nějaký jeho okres). Kromě toho můžete v upřesnění lokality zadat konkrétní město, městskou část či ulici, o kterou se zajímáte. Ale také samozřejmě nemusíte.

Kromě lokality si můžete vybrat i určitý typ provozovny, která vás zajímá. Nabídka je velmi široká:

  • cestování, kultura, nákupy, relax a krása, sport, stravování, vzdělávání, zážitky, zdraví.

Po zvolení určité kategorie si ji můžete v další podnabídce ještě upřesnit, ať se vám zobrazí jen to, co skutečně hledáte. Na výběr jsou tu například:

  • jazykové kurzy, počítačové kurzy, lékárny, zdravotní pomůcky, rehabilitace, masáže, sauny, optiky, lázně, beauty služby, kina, koncerty, hrady a zámky, sportovní události, markety a obchody, knihy, sportovní potřeby, kavárny či restaurace.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.