SIPO je velmi praktický a všeobecně oblíbený způsob, jak provádět více různých plateb naráz – můžete je buď odesílat hromadně bezhotovostně ze svého bankovního účtu, nebo platit hotově na pobočce kterékoliv pošty. Problém obvykle nastává ve chvíli, kdy chcete SIPO zrušit. Jak na to?

Na poště vám zruší spojovací číslo, nikoliv jednotlivé platby.

V první řadě si upřesněme, co to vlastně SIPO je. Zkratka značí „Soustředěné inkaso plateb obyvatelstva“, což vám nejspíš moc neřekne. V zásadě jde ale o to, že můžete mnoho různých plateb (například za elektřinu, plyn, vodu, nájemné nebo za rozhlasové a televizní poplatky) hradit jako jednu. Stačí vám k tomu zajít si na pobočku České pošty a požádat tam o zřízení takzvaného spojovacího čísla. Doložíte svou adresu, předáte na sebe kontakt a na počkání číslo obdržíte. Následně ho pak předáte organizacím, kterým máte díky této službě platit – a ty už si samy zajistí, aby vaše platby byly zahrnuty na doklad SIPO. Pokud jde o televizní a rozhlasové poplatky, musíte na poště vyplnit dva zvláštní formuláře, jimiž se k hrazení těchto poplatků přihlásíte a na jejichž základě vám také budou zahrnuty do SIPO.

Pak už vám jen každý měsíc chodí pošou či elektronicky platební doklad pro hotovostní či bezhotovostní platbu (podle toho, kterou si předem zvolíte). A buď hotově na poště, nebo zřízením inkasa ve své bance, pak vše naráz zaplatíte.

Zrušení má podmínky

Vše je snadné a bezproblémové, nemusíte se takřka o nic starat, jen pravidelně platíte. Jenže když chcete některou platbu zrušit, případně zrušit celé SIPO, není to už tak snadné. Rozhodně vám nepomohou na poště.

Platbu ruší příjemce

Pokud chcete zrušit jen nějakou konkrétní platbu a jinak si SIPO ve stávající podobě ponechat, musíte se obrátit přímo na společnost, jíž se tato platba týká (plynárnu, pojišťovnu apod.) – právě tato společnost musí na vaši žádost platbu ve svém systému zrušit, protože ji i ona zavedla. Pošta to udělat nemůže, vaše banka také ne, vy sami v internetovém bankovnictví taktéž ne – tam můžete zrušit akorát celý tento balík plateb SIPO. Seriózní společnost by to ovšem měla na vaši žádost obratem udělat.

Sipo se ruší bez plateb

Můžete samozřejmě zrušit celé SIPO, ale ne okamžitě. Pošta ho totiž zruší jen v případě, že na něm nemáte nastaveny žádné platby. Co to znamená? Že musíte obejít či obeslat veškeré instituce, jimž touto formou posíláte peníze, a požádat, aby inkasní platby zrušily, čímž zmizí i z vašeho SIPO. Poplatky za rozhlas a televizi zrušíte přímo na pobočce pošty.

Teprve pak může Česká pošta na vaše požádání SIPO a tedy i vaše spojovací číslo zrušit. Ideální je zaslat jí předem výpověď vaší smlouvy, a to klidně bez udání důvodů, načež máte rok na zrušení veškerých plateb, aby pošta mohla zrušit SIPO. Pokud to nestihnete, výpovědní doba se automaticky prodlužuje.

Zrušení pro neaktivitu

Připadá-li vám celý proces zdlouhavý, je tu ještě i jiná varianta, kdy se stanete de facto neplatičem. Pokud už totiž nic platit nepotřebujete, tak když vám přijde doklad SIPO, jednoduše ho ignorujete a nezaplatíte. Pokud to uděláte dvakrát, měla by na to pošta reagovat zrušením vašeho SIPO. Někdy to trvá déle, ale výsledek by měl být stejný.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.