Peněz není nikdy nazbyt, spousta lidí má problém vyjít s výplatou a půjčky jsou dnes takřka normou. Ale nemusí tomu tak být. I když tomu možná sami nevěříte, můžete se naučit šetřit a uspořit díky tomu mnohem víc peněz než dosud. A nemusíte proto hladovět a vypínat topení, jde to mnohem bezbolestnější cestou.

Pokladnička není jen pro děti, spořit do ní můžete i vy.

Po internetu koluje nespočet různorodých článků a rad, jak se naučit šetřit a jak zbytečně neplýtvat. Nemá ale smysl prohledávat web, podívejme se na tuto problematiku společně a komplexně. Co můžete udělat proto, aby vám peníze zbytečně neutíkaly?

Jak na nákupy

Jdete do supermarketu pro tři věci a domů přinášíte tři nacpané tašky? Je to logické, marketing a struktura obchodů nás svádějí k nakupování zbytečností a věcí, které vlastně nepotřebujeme, ale chceme je. Takže základní radou je udělat si písemný seznam a jít přesně podle něho, nekupovat nic navíc. Stejně tak nechoďte nikdy na nákupy s prázdným žaludkem, pak totiž nakoupíte mnoho pochutin a potravin, které jsou drahé a zbytečné. Když jdete najedení, nic z nich vás neláká. Vyplatí se i pročítat akční letáky supermarketů a třeba mléko, mouku, olej, vejce a podobné potraviny kupovat v akcích a ve větším množství, čímž ušetříte desítky i stovky korun.

Podobný postup můžete uplatňovat v drogerii či kterémkoliv jiném obchodě. A když sháníte oblečení? Zapomeňte na lákadla módních časopisů. Stejně slušivé, moderní a elegantní kousky můžete sehnat v second handech, a to za pár desítek korun. Nemluvě o nákupech oblečení pro vaše ratolesti, které nemají problém zničit triko za 500 korun a prodřít si kolena kalhot za 2 000 korun.

Cestování nemusí stát tolik

Výraznou položkou, na níž můžete ušetřit, je cestování. Jezdit denně do práce autem je velmi nákladné. Zvolte MHD či vlak, kupujte si výhodnější jízdenky a dlouhodobější permanentky. A pokud to nemáte moc daleko, zkuste v teplém počasí dojíždět třeba na kole, prospějete tím své peněžence i tělu.

Domácnost může také šetřit

A co u vás doma? Že už nevíte, jak uspořit? Často plýtváme, aniž o tom nevíme. A tomu je třeba vyhýbat se a myslet na to. Takže pokud se jdete mýt, zvolte spíš sprchu a nenapouštějte si plnou vanu. Při mytí nádobí nemyjte pod tekoucí vodou, ale napusťte si dřez. Pokud chcete šetřit vodou, namontujte si na všechny kohoutky perlátory. A u vody ohřívané bojlerem se dá nastavit nižší teplota, čímž ušetříte za energii. Ostatně, na bojler si u svého dodavatele můžete sjednat tarif levného proudu.

Na elektřině se dá všeobecně ušetřit – nesviťte zbytečně tam, kde nejste. Nemějte televizi puštěnou jako kulisu, když na ni nekoukáte, stejně tak vypínejte počítač a další spotřebiče, pokud je nevyužíváte. A co s topením? Tady je jediná rada – topte, jen pokud jste doma, jinak nastavujte nižší teplotu. A když se vzdáte domácnosti vytopené na 25 °C a nastavíte termostaty jen na 21 stupňů, bude vaše úspora také výrazná.

Šetřit se dá

Zkrátka, když se chce, všechno jde. Šetřit se dá vždy a všude. Podstatné je úspory nerozházet a neutratit za nesmysly. Uložte je třeba vašim potomkům nebo si je schovávejte na penzi. Jednou se vám peníze budou hodit.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,
  1. Aneta Synková says:

    Přesně, když se chce všechno jde. Když jsem začínala pracovat, tak mi mamka doporučovala ať si z každé výplaty dávám 10procent stranou, že nikdy dopředu nemůžu vědět co se mi kde může vykazit (např. třeba moje super auto se spojkou). Takže to se tak nějak snažím dodržovat. Co se jídla týče tak to nakupuju jen k okamžité konzumaci a jen občas když je něco ve slevě tak udělám zásoby, ale tich u mě moc není. Moje šetřící taktika vypadá taky tak, že pokud na sebe opravdu nic nepotřebuju koupit, tak se nechodím do obchoďáku jen tak procházet, aspoň mě to pak neláká utrácet za zbytečnosti a ve většině případech nakupuju hadry v New Yorkru když maj zrovna slevy, to mám nejradši. Domácnost má naštěstí na starost muj taťka, kterej mi spravuje veškerý účty.

  2. Pavel says:

    Možná by se sem hodilo zmínit: šetřit pomoci koupi správných spotřebičů.

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.