Doporučí-li vám váš oční lékař nové brýle, dostanete od něj takzvaný Poukaz na brýle a optické pomůcky. S tím si musíte zajít do kterékoliv prodejny s optikou, kde vám dle vašeho přání brýle i další pomůcky prodají či sestaví.

Na nové brýle vám může přispět zdravotní pojišťovna.

Platnost tohoto poukazu je 90 dnů (dříve to přitom bývalo pouhý jeden měsíc). Mimo jiné je na něm datum vystavení, takže od tohoto data máte zhruba tři měsíce na to, abyste si s ním zašli do zvolené prodejny a brýle či jiné zboží si tam zakoupili. Pokud tuto lhůtu promeškáte, poukaz vám propadá. Co to znamená? Do optiky s ním samozřejmě můžete i nadále a dle hodnot na něm vypsaných vám vhodné brýle doporučí a prodají. Rozdíl je v tom, že díky platnému poukazu máte za určitých okolností nárok na příspěvek od zdravotní pojišťovny.

Vzhled poukazu

Oční lékař vám zkontroluje zrak a zjistí, jak se vám zhoršil či zlepšil – a podle toho vám doporučí nové brýle či čočky. Na jejich nákup vám vystaví právě Poukaz na brýle a optické pomůcky. Ten vypadá na první pohled podobně jako složenka. Podobá se jí i velikostně.

Jde o obdélníkový tiskopis s předtištěnými tabulkami a různými kolonkami. Nemusíte se ho bát, vše vám vyplní váš lékař – do levé části poukazu vepíše do kolonek vaše osobní údaje (jméno, příjmení, adresu, rodné číslo). Doplní kód vaší zdravotní pojišťovny, zaškrtne, zda se budete na úhradě optických pomůcek podílet či zda je plně hradí pojišťovna, podepíše se a dá na poukaz své razítko. Do pravé části pak vyplní vše, co se týká vašeho zraku a požadovaných brýlí. Na vás už je pak jen jediné – poukaz otočit a z druhé strany dvakrát podepsat.

Příspěvek pojišťovny

Pokud o příspěvek od zdravotní pojišťovny nestojíte, nemusíte poukaz vůbec řešit. Pokud ano, neměli byste ho ztratit. Zákon určuje, že zdravotní pojišťovny musejí svým klientům starším 15 let přispívat na brýle a další optické potřeby, ovšem maximálně jedenkrát za tři roky.

Na brýlové obruby můžete dostat příspěvek 150 korun. Brýlové čočky vám zdravotní pojišťovna může uhradit zcela, ale jen za předpokladu, že se od posledního měření nijak nezměnily hodnoty vašeho zraku. Nezaplatí vám ovšem každé čočky, které si vyberete, nýbrž jen ty nejlevnější.

Varianty na výběr

Pokud nejste nároční a jdete do optiky s tím, že chcete nové brýle, ale takové, které vám zcela uhradí zdravotní pojišťovna, uspějete. Každá prodejna optiky je totiž povinna mít ve své nabídce i ty nejzákladnější a nejlevnější obroučky i brýlové čočky, které proplácí zdravotní pojišťovna v plné výši. Kdo chce lepší, musí si připlatit.

Proplácení pojišťovnou

Nemusíte se bát, že budete muset jít s novými brýlemi do pojišťovny a tam se dohadovat s nepříjemnou paní u přepážky, že chcete své peníze zpět. Poukaz na brýle po obdržení objednaného zboží odevzdáte v optice, podepíšete ho (pokud jste tak ještě neučinili) a o nic víc se nestaráte. Sleva je vám totiž udělena okamžitě. Pak už je jen na majitelích optiky, aby si od zdravotní pojišťovny tento příspěvek vyžádali zpět.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.