U většiny narozeninových oslav něco jako proslov neřešíme, zkrátka se sejde rodina, případně přátelé oslavence, všechny nejvíc zajímá jídlo a pití, rozkrájí se dort a nesmí chybět slavnostní přípitek. Ale jsou i příležitosti, kdy je vhodné si slavnostní proslov na naše narozeniny, případně na narozeniny našeho příbuzného, připravit.

Zařaďte vtipy či vzpomínky, ale zapomeňte na intimnosti.

Kdyby se mělo řečnit při každé oslavě, leckoho by to brzy omrzelo. Leda že byste měli po ruce geniálního, vtipného řečníka, který by rád bavil všechny ostatní. Pokud ho po ruce nemáte, uvažujte nad narozeninovým proslovem akorát při životních jubileích – tedy při kulatých, nanejvýš polokulatých narozeninách.

Vhodní řečníci

V ideálním případě by se proslovu měl chopit sám oslavenec. Nemusí jít přitom o nic světoborného, ale u přípitku by měl všem poděkovat za přání i dárky, za to, že přijeli. Je vhodné vyzdvihnout, že je rád vidí, že ho jejich přítomnost těší – a že se na ně bude těšit při další oslavě. To je takový klasický proslov, který si nemusíte nikterak dopředu připravovat, je to pár prostých vět či slov, které ale každého hosta zahřejí u srdce. Pokud byste rádi promluvili obšírněji, je ideální předem si proslov připravit, protože ne každý dokáže před vícero lidmi mluvit zpaměti. Můžete si připravit i lísteček s drobnými poznámkami, co plánujete říct, protože by byla škoda, abyste polovinu zapomněli.

Druhým řečníkem, případně náhradou za řeč oslavence, může být ten, kdo oslavu uspořádal, ideálně jeho potomek, partner, rodič. Zkrátka někdo jemu blízký. Ten může pronést řeč kdykoliv v průběhu oslavy, ideální je to ale opět při přípitku. Může říct totéž, co jsme uvedli již výše, ale je vhodné přidat i něco osobnějšího.

Náležitosti projevu

Narozeninový proslov by měl mít určitou strukturu. Můžete se zhruba řídit touto, ke které si pak můžete přidat vlastní body dle svého uvážení či vhodnosti:

  • uvítání hostů
  • poděkování za to, že přijeli
  • poděkování za dárky
  • vyslovení přípitku
  • přání, ať se zase všichni ve zdraví sejdou

Vhodné doplňky

Již výše jsme zmiňovali, že není na škodu zařadit do narozeninového projevu i osobnější slova. Na internetu sice kolují různé obecné šablony, které můžete odříkat, ale každého oslavence jistě víc potěší osobní přání.

Vzpomínky

Může jít o vaše společné vzpomínky, zážitky, důležité události vašeho společného života, co vám oslavenec předal, čím vás obohatil, co jste díky němu dokázali. Můžete poukázat i na jeho životní úspěchy. A je vhodné od srdce mu říct, že ho máte rádi a že jste rádi, že tu pro vás je. Ani nejtvrdší chlap se pak neubrání dojetí.

Vtipy

Češi se rádi smějí a milují vtipy. Máte s oslavencem nějaký společný, veselý zážitek? Podělte se o něj s ostatními. Máte pocit, že na něj sedí nějaký vtip, který znáte, nebo který se hodí k jeho jubileu? Sem s ním. Řekněte zkrátka něco, čím hosty pobavíte, a rázem budou vaši.

Délka proslovu

I když jste rozený řečník, neměli byste proslov zbytečně protahovat. Někdy stačí i pár vhodně zvolených vět. Maximální délka je tři až pět minut, pak už budete všechny jen nudit. Předem se tomu tedy přizpůsobte.

Co do proslovu nepatří

Máte pocit, že když slaví váš syn plnoletost, měli byste vzpomenout na jeho první úpěchy na nočníku či na jeho první nesmělé lásky? Ne, akorát by se cítil trapně. Celkově v projevech vynechte narážky na intimní věci a předem se zamyslete nad tím, jestli to, co považujete za výborný vtip, nebude pro oslavence ponižující a trapné. Tím byste zkazili nejen svůj proslov, ale dost možná i celou oslavu. Takže nejlepší rada zní: s citem a rozmyslem – a pak to všechno klapne.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.