Každý, kdo se někdy setkal s notebookem, jistě ví, co je to „touchpad“. Slouží jako náhrada za počítačovou myš, někdy má i tlačítka, jindy je jen dotykový. A někdy se může stát, že tato nezbytná součást notebooku přestane fungovat nebo nám jeho současné funkce přestaou vyhovovat. Co s tím?

Touchpad má spoustu funkcí. Ale jak je vypnout a zapnout?

U klasického počítače je to jednoduché – máme klávesnici a k ní myš, ať už drátovou či bezdrátovou. Myš má dvě tlačítka, někdy středové kolečko, někdy má tlačítek mnohem více. Ale její funkce je zřejmá. Notebook samozřejmě může mít externí myš také, ale mnohem praktičtější je používat touchpad (někdy se můžeme setkat i s názvem trackpad). Je to malé vstupní zařízení, které má v první řadě funkci pohybovat kurzorem po obrazovce a umožňuje nám „klikat“. Ve skutečnosti má ale funkcí mnohem více, a pokud je známe, můžeme jich leckdy velmi výhodně využívat.

Funkce touchapadu

Touchpad se samozřejmě ovládá fyzicky rukou na notebooku, ale pokud se na něj chceme podívat blíže, musíme se ponořit hlouběji do systému našeho notebooku. Tam je třeba najít ovládací panely a v nich kliknout na „nastavení myši“. Zde najdeme mnoho zajímavých a pro mnoho lidí užitečných funkcí týkajících se myši – pokud nám jde čistě jen o touchapad, musíme kliknout na možnost „device settings“, kde najdeme právě touchpad a můžeme se dostat hlouběji do jeho nastavení.

Zapnutí/vypnutí

Velmi důležité je vědět, že touchpad se dá vypnout a zapnout. U některých notebooků u něj dokonce máte zamykací tlačítko, ale jinak se vše dělá právě ve výše zmíněném nastavení. Je třeba najít v něm položku „tapping“, kde můžete vyrušit funkci jednoho „tlačítka“ touchapadu – můžete například vypnout funkci nahrazující klikání pravým tlačítkem myši a funguje vám tedy jen jakoby tlačítko levé. To je v některých situacích nepraktické, někdy se to ale vyplatí a hodí.

Tap and drag

Další zajímavou funkcí, kterou touchpad nabízí a můžete ji vypnout či zapnout v nastavení, je přetahování objektů na obrazovce bez používání přídatných tlačítek touchpadu, tedy jen používáním samotného touchpadu. Funkce se nazývá „tap again and hold to drag“. Pokud ji zapnete, tak když dvakrát klepnete na touchpad, prst necháte položený a budete jím jezdit po touchpadu, tak se „nakliknutý“ objekt bude pohybovat tam, kam váš prst. Stačí pak prst zvednout a objekt zůstane na novém, zvoleném místě. Stejně tak tuto funkci můžete vypnout, a to zvolením „locking drag“.

Čtyři zóny

Jinou zajímavou funkcí, kterou si na touchpadu můžete zapnout či vypnout, je navolení čtyř zón, přičemž každá má jinou funkci. Do každého rohu touchpadu si umístíte jinou zónu, přičemž v položce „tap tone sizes“ si můžete navolit požadovanou velikost každé z nich. V nabídce „Tap zone“ si pak můžete sami vybrat, jakou funkci každá ze zón bude mít – a těch funkcí je spousta, například:

  • minimalizace aktuálně otevřeného okna
  • maximalizace aktuálního okna
  • přemístění kurzoru na tlačítko Start
  • posunutí webové stránky zpět
  • posunutí stránky o jednu vpřed
  • zastavení načítání stránky
  • zvolení si vlastního programu, který se po kliknutí do příslušného rohu spustí
  • a tak dále…

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.